Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi

BİLGİ

Üniversitemiz Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Düzce Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi katkıları ve Toplumsal Düşünce ve Sosyal araştırma Topluluğunun işbirliği ile “8 Mart Dünya Kadınlar Günü“ etkinlikleri çerçevesinde üniversitemiz konferans salonunda “Düzce’ de Kadın” konulu panel düzenlendi.

Düzenlenen panele Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Düzce Vali Yardımcısı Volkan Barış Göçmen, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Tanyel, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları, Öğretim Üyeleri, Öğretim Elemanları, Öğrenciler ve davetliler katıldı.

Panelin açılış konuşmasını Üniversitemiz Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şule Ay yaptı. Ay konuşmasında, Türkiye’de kadınlar ile ilgili kurumlar bakanlıklar ve etkinlikler giderek artıyor. Kadınlar günü kadınlarla erkeklerin ne yazık ki aynı fırsatlara sahip olmadığını gösteriyor. Kadın çalışmaları konusunda dünyada büyük bir hamle var. ABD’de 437 tane kadın programı var, Avrupa’nın her ülkesinde kadın programları ve kadın çalışmaları üzerine merkezler var. Türkiye’de bizimle birlikte 47 merkez 4 tane de ana bilim dalı bulunmakta. Her gün kadına şiddet haberlerini izliyoruz. Başbakanlığın yaptığı  araştırmalarında da bilim adamlarının araştırmalarında da ortak nokta  en azından kadınların 3 te 1’i şiddete maruz kalıyor. Avrupa insan hakları mahkemesi tarafından cezaya çarptırılmış tek ülkeyiz. Gerekçesi ise kadına karşı uygulanan şiddeti önleyemiyor olmamız” dedi.

Açılış konuşmasının ardından konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Atatürk’ün kadınlar ile ilgili sözünü hatırlatarak, “ Dünya üzerinde ne görüyorsanız ne varsa kadının eseridir”,  “Son derece önemli bir tespit;  kadınların yükselmeleri, karar alma süreçlerinde aktif rol oynamaları bu olmadan dünyayı değiştirmek  mümkün olmayacak” dedi. Kız çocuklarımız okumalı diyen Şerifoğlu “Ülkemizde okullaşma oranları hem genelde hem kız çocukları düzeyinde çok iyi seviyelere çıkararak neredeyse başarmak üzereyiz.  Kız çocuklarımız okumalı,  kadınlarımız yaşam boyu eğitim programları ile yaşamın her alanıyla ile ilgili eğitimle desteklenmeli, yenilikçi yaratıcı girişimci yönlerini ortaya koyabilmek  için fırsatlar önlerine getirilmeli, ve karar alma süreçlerinde siyasette olsun kamu da olsun özel sektör de olsun  mutlaka yükselmeliler” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından NİSVAN “TARİHE ADINI YAZDIRAN KADINLAR” belgeseli büyük bir ilgiyle izlendi. Programda flüt ve gitar eşliğinde kadın temalı şiir dinletisi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim elemanlarından Yrd. Doç. Dr. Şahin SARUHAN ve Öğr. Gör. Eda NAZLIMOĞLU ile Öğretmen Ersin TURHAL’ın katkılarıyla  gerçekleştirildi.

Konuşmaların ardından Üniversitemiz Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şule Ay’ın moderatörlüğünü yaptığı panele geçildi.

Panelist olarak“ Şiddet İstismar ve Kadın” konulu sunumu ile Üniversitemiz Tıp fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bora Büken, Düzce’de kadına şiddetle ilgili az sayıda çalışma olduğundan Türkiye’de ve Dünyada kadına yönelik şiddet oranlarını verdi. “Düzce’de Siyasette kadın olmak” konulu sunumunda Kara Hacı Musa Mahallesi Muhtarı Hanife Gür, ” Düzce’de kadın siyasetçilere ve muhtarlara çok ihtiyacımız var” dedi.  “İş hayatında ve Sporda Kadın Olmak” adlı sunumunda karate Federasyonu yönetim Kurulu Üyesi  Hatun Şengüloğlu, “Bayan iseniz kendinizi geliştirmek için başarılı olmalısınız kadınlar birbirine sahip çıkmalı ”dedi. “Düzce de Kadın Yönetici Olmak” adlı sunumu ile düze kız teknik ve meslek lisesi müdürü Melek Özgüner, başarının hedeflemekle mümkün olduğunu vurguladı. “Düzce’de kız öğrenci olmak” adlı sunumu ile Üniversitemiz Toplumsal Düşünce ve Sosyal Araştırmalar Topluluğu Başkanı  Rukiye Durmuş ise yaptığı araştırmalardan örnekler veren Durmuş “kadınlar bu konularda biraz çekingen 47 topluluğun  sadece 9 u kadın başkana sahip” dedi.

Panelin sonunda konuşmacılara Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu ve Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Tanyel tarafından plaket verildi.