27.05.2022

"Türkiye Afrika İlişkileri" başlıklı seminer gerçekleştirildi

“Afrika’yla İlişkiler Dış Politikada En Başarılı Konular Arasında”

Üniversitemiz Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ORAFMER)  tarafından Dünya Afrika Günü kapsamında düzenlenen “Türkiye Afrika İlişkileri”  başlıklı seminer, çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Programda, ORAFMER Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Hüsrev Çelik, Dünya Afrika Günü’nün ülkemizde de kutlanan bir etkinlik olduğunu ifade ederek, Merkez olarak Türkiye’de Afrika farkındalığı oluşturmak için böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirtti.

Türkiye’nin Afrika’yla ilişiklerinin çok uzun yıllara dayansa da genel olarak ilişkilerin Kuzey Afrika  ile sınırlı kaldığını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Çelik, 2000’li yılların başından itibaren sahra altı  Afrika ülkeleriyle dini, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerimizi geliştirecek büyük adımlar atıldığını sözlerine ekledi.

Geleneksel Türk dış politikasında sınırlı bir yer bulan Afrika politikasının, değişmeye başladığına ve bugün itibariyle dış politikada en başarılı konular arasında kendini gösterdiğine işaret eden Çelik, Afrika ülkeleriyle ilişkilerin; siyasi, güvenlik, insani yardım, sağlık ve eğitim gibi farklı konuları da kapsayacak şekilde geliştiğini vurguladı.

Türkiye’nin Afrika ülkelerine yaptığı insani yardımlardan ve ticari faaliyetlerden de söz eden Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Hüsrev Çelik, Afrika’ya açılmamızda birçok kamu kurumu ve özel kuruluşların büyük rolü olduğunu dile getirdi