EBYS (Elektronik Belge Yönetim Sistemi)

Ebys sistemine giriş yapabilmek için;

EBYS giriş sayfasına erişmek için tıklayınız 

 

İnternet explorer (8,9 sürümleri ) sahip tarayıcıdan sisteme giriş yaparken;

ie uyumluluk görünümü

İnternet explorerdan sisteme giriş yaparken kullanıcı adı ve şifre girilmeden önce uyumluluk görünümü ikonuna (yukarıdaki resimdeki kırmızı ikon) tıklanılıp ardından kullanıcı adı ve şifre girilerek sisteme giriş yapılmalıdır.

Kırmızı ile seçili ikon görünmüyorsa aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmelidir

yada 

“ Araçlar “ sekmesinden “ Uyumluluk Görünümü Ayarları “ tıklanır. 

açılan pencerede ekle butonuna basılır

 

- Bilgisayarınızda Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) çalışabilmesi için bilgisayarınızda Java'nın yüklü olması gerekmektedir.

*** Java Güncel Sürüm İndirme Linkleri için tıklayınız. (64 bit işletim sistemine sahip bilgisayarlar için hem 32 hem 64 bit java sürümlerinin kurulması gerekmektedir.)

- Web Twain sadece döküman beslemeli yazıcıların EBYS'de kullanımı için kurulu olması gereklidir.

- Bilgisayarınızın işletim sistemine göre aşağıdaki java ve web twain linklerine tıklayarak dosyaları indirdikten sonra sıkıştırılmış dosyaları açıp exe dosyalarını çalıştırıp kurmanız gerekmektedir. Windows7, Vista, Windows8 kullanıcılarının bu dosyaları yönetici olarak çalıştır diyerek kurulum yapmaları gerekmektedir.

 

 

EBYS'de e-imza Kullanımı İçin İşlem Yapılacak Bilgisayarda Yapılması Gereken İşlemler 

1- Öncelikle imza atılmak istenen bilgisayarda işletim sisteminizin türüne uygun olarak Java'nın yüklü olması ve yüklenmiş Java'nın belirli aralıklarla güncelleme işleminin yapılması gerekmektedir. (64 bit işletim sistemine sahip bilgisayarlar için hem 32 hem 64 bit java sürümlerinin kurulması gerekmektedir.)

Bilgisayarınızın işletim sistemini öğrenmek için, masaüstü ekranında Bilgisayar simgesi üzerinde sağ tuş'a tıklayıp "Özellikler" seçeğine tıklayarak Sistem Türü kısmında işletim sisteminizin sürümünü görüntüleyebilirsiniz.

*** Java Güncel Sürüm İndirme Linkleri için tıklayınız. (64 bit işletim sistemine sahip bilgisayarlar için hem 32 hem 64 bit java sürümlerinin kurulması gerekmektedir.) (Windows Çevrimdışı yazan linkte 32 bitlik java sürümü, Windows Çevrimdışı 64 bit yazan linkte 64 bitlik java sürümü yer almaktadır. İndirilen java kurulum dosyalarına çift tıklayarak çalıştırıp kurulum işlemini başlatılabilir ardından kurulum ekranındaki yönlendirme adımlarındaki butonlara tıklayarak java kurulumları tamamlanmalıdır.

Bilgisayarınızda Java'nın herhangi bir sürümünün kurulu olup olmadığını, Denetim Masası -> Programlar ve Özellikler menülerine tıklayarak açılan ekranda görüntüleyebilirsiniz.

 

2- e-imzanın kullanılacağı bilgisayarda, bilgisayarın işletim sistemlenin türüne ve kart okuyucu tipine göre uygun e-imza kart okuyucu ve sim kartının (akıllı kart) driverlarının her ikisininde indirip kurulması gerekmektedir. 

Öncelikle akıllı kart driver'ının daha sonra kart okuyucu driver'ının kurulumu yapılmalıdır.

E-imza Kart okuyucu ve akıllı kartına ait güncel driverlarının kamusm tarafından yayınlandığı sayfaya erişim için tıklayınız.

 

3- E-imza işlemi için, bilgisayarınızın Windows update (güncelleştirmelerinin)  güncel durumda olması gerekmektedir. Bilgisayarınızda e-imz kart okuyucu ve sim kartı driverları kurulu olmasına rağmen "Lütfen 32 bitlik/64 bitlik sürücüleri kurunuz hatası alıyorsanız " bilgisayarınızda mevcut Windows güncelleştirmelerini yapıp bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekir.

 

4-  Chrome, Firefox, Edge vb. tarayıcılar Java desteğini kestiğinden EBYS'de imza atılabilmesi için ek bir eklenti kurulması gerekmektedir. EBYS'de e-imza işlemi esnasında eğer bu eklenti daha önce kurulu değil ise kurulması için sistem otomatik olarak uyarı mesajı ve otomatik kurulum seçeneği gelecektir. Sistemde yapılan sürüm güncellemeleri sonrası bu uyarı tekrar çıkacaktır ve bu eklentinin yeniden kurularak güncellenmesi gerekmektedir. 

 

*** MAC İşletim sistemine sahip bilgisayarlarda, EBYS'de e-imza atılabilmesi için MAC EBYS E-imza dökümanda belirtilen işlemlerin uygulanması gerekmektedir.

 

 

EBYS'de E-imza İşlemleri İle İlgili Ek Bilgiler

1- EBYS'de imzalama işleminde bazı kullanıcıların aldığı "Cannot encode tr.go.tubitak.uekae.esya.asn.cms.signeddata@1" hatasına çözüm olarak ;

Kamusm tarafından 15.02.2021 tarihinden itibaren üretilmiş olan elektronik imza sahiplerinin e-imza driverlarının en güncel sürüm olması gerekmektedir, aksi takdirde e-imza işlemi esnasında hata alınabilmektedir. İlgili en güncel driverlara erişim Kamu Sertifikasyon Merkezi'nin web sayfasında sürücü menüsünden erişilecek sayfadan indirilip e-imza kullanılmak istenen bilgisayarlara kurulabilir. 

İmza atma işleminin gerçekleştirildiği kullanıcı bilgisayarında .sertifikadeposu  klasörü (ilgili klasör bilgisayarda işletim sisteminin klasörünün bulunduğu diskte kullanıcılar klasörü altında sisteme giriş yapılan kullanıcı ismini içeren klasörün içerisinde yer almaktadır, bu sebeple klasörün bulunduğu konum bilgisayarın işletim sisteminin kurulu olduğu diskin ismi ve bilgisayarda oturum açılan kullanıcı adına göre değişmekle birlikte, yaygın olarak C:\Users\BilgisayarKullanıcıAdı\sertifikadeposu ismi ile erişilebilir) bulunmaktadır.  Bu klasör içerisinde bulunan txt ve svt dosyalarının silinmesi ve linkte  yer alan dosyanın bu klasöre yapıştırılması gerekmektedir. Silme işleminin ardından EBYS'den sistemden çıkış yapıp, tekrar imzala butonuna tıklandığında sorun çözülmekte ve imza atılabilmektedir.

 

2- Kamusm'den yeni gelen e-imza'larının kullanımı esnasında, bilgisayarın e-imza sertifikasını okumaması yada "Lütfen 32bit/64 bitlik sürücüleri kurunuz" uyarısı alınması durumuna çözüm olarak yapılması gerekenler;

E-imza kullanımı için bilgisayarda kurulu olması gereken aşağıdaki programların tamamının bilgisayardan kaldırıp, 

1- Java

2- E-imza sim kart/ akıllı kart driverı

3- Windows update/güncelleştirmeleri'nin yapılmış olması bekleyen güncelleme kalmaması gerekmektedir.

kurulumlarının belirtilen sıralamaya uygun olarak kurulumlarının yeniden yapılması gerekmektedir.

4- Java uygulamaları çalıştırmak için EBYS'deki imzala butonuna tıklandığında popup olarak gelen eimza eklentisi otomatik kurulumu.

kurulumlarının ve işlemlerinin belirtilen sıralamaya uygun olarak kurulumlarının yeniden yapılması gerekmektedir.

 

EBYS'de Oluşturulmuş Evrakların Elektronik Olarak İmzalandığını Doğrulamak İçin ;

Evrakları doğrulatabilmek için evrakın alt kısmında yer alan doğrulama linkine yada barkodu okutarak ,açılan doğrulama sayfasına erişilerek evraklar doğrulanabilir.