Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

EBYS (Elektronik Belge Yönetim Sistemi)

Ebys sistemine giriş yapabilmek için;

http://ebys.duzce.edu.tr/enVision/Login.aspx adresinden giriş yapabilirsiniz.

 

İnternet explorer (8,9 sürümleri ) sahip tarayıcıdan sisteme giriş yaparken;

ie uyumluluk görünümü

İnternet explorerdan sisteme giriş yaparken kullanıcı adı ve şifre girilmeden önce uyumluluk görünümü ikonuna (yukarıdaki resimdeki kırmızı ikon) tıklanılıp ardından kullanıcı adı ve şifre girilerek sisteme giriş yapılmalıdır.

Kırmızı ile seçili ikon görünmüyorsa aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmelidir

yada 

“ Araçlar “ sekmesinden “ Uyumluluk Görünümü Ayarları “ tıklanır. 

açılan pencerede ekle butonuna basılır

01.10.2013 itibari ile ebys yazılımını kullanmaya başlayacak olan birimler ;

  • Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
  • Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı
  • Hukuk Müşavirliği
  • Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı
  • Mühendislik Fakültesi

Sisteminizde Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) çalışabilmesi için sisteminizde Java'nın yüklü olması gerekmektedir;

Bilgisayarınızın işletim sistemine göre aşağıdaki java ve web twain linklerine tıklayarak dosyaları indirdikten sonra sıkıştırılmış dosyaları açıp exe dosyalarını çalıştırıp kurmanız gerekmektedir. Web Twain sadece döküman beslemeli yazıcıların EBYS'de kullanımı için kurulu olması gereklidir.

Windows7, Vista, Windows8 kullanıcılarının bu dosyaları yönetici olarak çalıştır diyerek kurulum yapmaları gerekmektedir.

*** Java Güncel Sürüm İndirme Linkleri için tıklayınız. (64 bit işletim sistemine sahip bilgisayarlar için hem 32 hem 64 bit java sürümlerinin kurulması gerekmektedir.)

 İşletim Sistemi Kurulum Dosyaları

32 Bit İşletim Sistemi İçin

Java  (Java 8u121 sürümü)

Web Twain

64 Bit İşletim Sistemi İçin
Hem 32 hem de 64 bit java yazılımının kurulması gerekmektedir

Java  (Java 8u121 sürümü)

Web Twain

 

 Java 7.60 Sürümü
 İşletim Sistemi Kurulum Dosyaları

32 Bit İşletim Sistemi İçin

Java

64 Bit İşletim Sistemi İçin

Java

 

 Java 7.65 Sürümü
 İşletim Sistemi Kurulum Dosyaları

32 Bit İşletim Sistemi İçin

Java

 

Chrome, Firefox vb. tarayıcılar Java desteğini kestiğinden EBYS'de imza atılabilmesi için ek bir eklenti kurulması gerekmektedir. İmza işlemi esnasında eğer bu eklenti daha önce kurulu değil ise kurulması için uyarı mesajı ve otomatik kurulum seçeneği gelecektir. Sistemde yapılan sürüm güncellemeleri sonrası bu eklentinin yeniden kurularak güncellenmesi gerekmektedir. 

 

EBYS'de e-imza Kullanmak İsteyen Kullanıcılar ;

1- Öncelikle imza atılmak istenen bilgisayarda işletim sisteminizin türüne uygun olarak Java'nın yüklü olması gerekmektedir. (64 bit işletim sistemine sahip bilgisayarlar için hem 32 hem 64 bit java sürümlerinin kurulması gerekmektedir.)

*** Java Güncel Sürüm İndirme Linklerine erişim için tıklayınız.

 

2- Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda e-imzanın kullanılacağı bilgisayarın işletim sistemlerinin türüne ve kart okuyucu tipine göre uygun e-imza kart okuyucu ve sim kartının (akıllı kart) driverlarının her ikisinin de driverlarını indirip kurulumunu yapmaları gerekmektedir.

Kart okuyucu ve akıllı kartına ait güncel driverlarının kamusm tarafından yayınlandığı sayfaya erişim için tıklayınız.

 

Kart okuyucu (ACS 38T USB – Beyaz)

Akıllı kart (AKİS Akıllı Kart )driver

Driver

Kurulum Kılavuzu

Driver

Kurulum Kılavuzu

       32 Bit

       64 Bit

3- Bilgisayarınızın Windows update (güncelleştirmelerinin)  güncel durumda olması gerekmektedir. Eğer kart okuyucu sertifikanızın e-imza ekranında görünmesi ile ilgili sorun yaşıyorsanız Windows güncelleştirmelerinin yapıp bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekebilir.

 

*** MAC İşletim sistemine sahip bilgisayarlarda, EBYS'de e-imza atılabilmesi için MAC EBYS E-imza dökümanda belirtilen işlemlerin uygulanması gerekmektedir.

 

EBYS'de imzalama işleminde bazı kullanıcıların aldığı "Cannot encode tr.go.tubitak.uekae.esya.asn.cms.signeddata@1" hatasına çözüm olarak ;

Kamusm tarafından 15.02.2021 tarihinden itibaren üretilmiş olan elektronik imza sahiplerinin e-imza driverlarının en güncel sürüm olması gerekmektedir, aksi takdirde e-imza işlemi esnasında hata alınabilmektedir. İlgili en güncel driverlara erişim Kamu Sertifikasyon Merkezi'nin web sayfasında sürücü menüsünden erişilecek sayfadan indirilip e-imza kullanılmak istenen bilgisayarlara kurulabilir. 

İmza atma işleminin gerçekleştirildiği kullanıcı bilgisayarında .sertifikadeposu  klasörü (ilgili klasör bilgisayarda işletim sisteminin klasörünün bulunduğu diskte kullanıcılar klasörü altında sisteme giriş yapılan kullanıcı ismini içeren klasörün içerisinde yer almaktadır, bu sebeple klasörün bulunduğu konum bilgisayarın işletim sisteminin kurulu olduğu diskin ismi ve bilgisayarda oturum açılan kullanıcı adına göre değişmekle birlikte, yaygın olarak C:\Users\BilgisayarKullanıcıAdı\sertifikadeposu ismi ile erişilebilir) bulunmaktadır.  Bu klasör içerisinde bulunan txt ve svt dosyalarının silinmesi ve linkte  yer alan dosyanın bu klasöre yapıştırılması gerekmektedir. Silme işleminin ardından EBYS'den sistemden çıkış yapıp, tekrar imzala butonuna tıklandığında sorun çözülmekte ve imza atılabilmektedir.

 

EBYS'de Oluşturulmuş Evrakların Elektronik Olarak İmzalandığını Doğrulamak İçin ;

Evrakları doğrulatabilmek için evrakın alt kısmında yer alan doğrulama linkine yada barkodu okutarak ,açılan doğrulama sayfasına erişilerek evraklar doğrulanabilir.