Otomasyon

     Düzce Üniversitesi'nde Kütüphane Otomasyonu Projesi 2007 yılında başlatılmış, gerekli donanım ve altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra "YORDAM Kütüphane Bilgi-Belge Otomasyonu Versiyon 18" adlı kütüphane programı satın alınmıştır. Kütüphanemizdeki tüm kitapların elektronik veri tabanı oluşturulmak suretiyle internet üzerinden kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

     Kullanıcılar; evlerinden, işyerlerinden veya kütüphanemizdeki internet bağlantılı tarama terminallerinden, merkez kütüphanemiz yanı sıra elektronik ortamda hizmet veren yurtiçi ve yurtdışındaki bütün kütüphanelere ulaşabilmekte ve bilimsel amaçlı çalışmalar yapabilmektedir.

     Kütüphanenin otomasyona geçmesiyle birlikte, teknik hizmetler bölümünde rutin olarak yürütülen kataloglama, etiket ve iç kart yazma işlemleri düzenli ve hızlı bir şekilde sonuçlandırılmakta, kitaplar en kısa zamanda raflarda kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Okuyucu hizmetleri bölümünde ise ödünç verme ve iade işlemleri otomasyon sayesinde hızlı ve güvenilir bir şekilde yürütülmektedir. Ayrıca, okuyucular internetten üzerlerindeki kitapları ve bunları ne zaman iade edeceklerini öğrenebilmektedirler.