Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanlığı
7.01.2020

UpToDate Anywhere Veritabanı Kullanıma Açılmıştır.

   UpToDate veri tabanı, 23 Uzmanlık alanında, 6000’den fazla uzman doktor tarafından hazırlanan 10.500’den fazla konu içeriğine erişim sunmakta olan kanıta dayali bir klinik karar destek sistemidir. UpToDate; sürekli güncellenen, kanıta dayalı klinik bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay arayüzü ile dünyanın en çok kullanılan klinik bilgi kaynakları arasında yer almaktadır. Doktorlar tarafından hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanmasi ve klinik bilgilerin hızlı ve etkin şekilde paylaşılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır.

    UpToDate dünyanın en çok kullanılan Klinik Karar Destekleme araçlarından birisidir, dünya çapında 170 ülkede 30 .000’den fazla hastanede, 1.000 .000’den fazla doktor tarafından yilda 23 milyon defadan fazla erisilen bu kaynak daha iyi teşhis ve tedavi kararları almalarına yardımcı olmaktadır.
UpToDate aplikasyonunu mobil cihazlarınıza indirerek kullanabilirsiniz. Kayıt işlemleri için ayrıntılı bilgi aşağıdadır.

 Erişim Adresi        Yardım Videoları

1. UpToDate Aynwhere  Uzaktan Erişim (ev/ofis/cep telefonlarınızdan, mobil cihazlardan) 

   Aşağıda takip edilecek adımlar ile Kurumunuz içindeki bilgisayarlarınızdan bir kez kayıt yaptıktan sonra, oluşturulan kullanıcı adı ve şifre ile UpToDate'e evden, telefon ve tabletlerden erişmek mümkün olacaktır.

 • Kayıt işlemi: 
  1. Kurumunuz içinden UpToDate’e giriniz 
  www.uptodate.com/online

  2. Ana sayfanın üstünde yer alan Log-in/Register sekmesine tıklayınız.
  3. UpToDate kayıt sayfası üzerinde çıkan alanları doldurarak kendinize ait kullanıcı adı ve şifrenizi oluşturunuz.
  4. Kayıt işleminiz bittikten sonra UpToDate Mobil Aplikasyonun nasıl yüklendiği bilgisini içermekte olan bir onay maili e-posta adresinize gönderilecektir.

ŞİFRENİZİN AKTİF KALMASI İÇİN 90 GÜNDE BİR UPTODATE KİŞİSEL HESABINIZA KURUM İÇİNDEN LOG IN/GİRİŞ YAPMANIZ GEREKMEKTEDİR.  

2. UpToDate Anywhere Arama Kutucuğu Entegrasyonu:

     UpToDate arama kutucuğunun, Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) içine entegrasyon çalışmaları devam etmektedir,  tamamlandığında duyurusu ayrıca yapılacak ve ÜCRETSİZ olarak kullanılabilecektir.

UpToDate aplikasyonunu mobil cihazlariniza indirerek kullanabilirsiniz.

iPhone/iPad mobil cihazlarina aplikasyon indirmek icin App Store ‘a girip “UpToDate” yazarak taratiniz.

Android tabanli mobil cihazlar icin Google Play Store’a girip “UpToDate” yazarak taratiniz.

Microsoft 8 tabanli mobil cihazlar icin Microsoft Store ‘a girip “UpToDate” yazarak taratiniz.

 Kullanıcılarımıza Yardımcı olacak Dosyalar:

·        UpToDate Referans Rehberi

·        UpToDate Broşürü

·        UpToDate Genel Bilgiler

·        UpToDate Mobil/HBYS Kullanım Avantajları Sunumu

·        UpToDate Sunumu

·        UpToDate İle İlgili Araştırmalar

·        UpToDate Kişisel Kayıt Broşürü

·        UpToDate Mobil Erişim Kılavuzu

·        UpToDate Genel Entegrasyon Rehberi

·        Harvard Üniversitesi Araştırması

·        UpToDate Neden Gereklidir

·        UpToDate İle İlgili 80 Çalışma

 UpToDate’in Faydaları nelerdir? 

Hasta Güvenliği ve Bakım Kalitesini Arttırmak
Tanısal Hataları Azaltmak
Tanı Amaçlı Testleri Azaltmak
Hastaların Yeniden Hastaneye Yatma Oranını Düşürmek
Hastaların Hastanede Kalma Süresini Azaltmak
Doktor Memnuniyetini Arttırarak Hastanede Daha Uzun Süre Çalışmalarını Sağlamak
Doktorlar İçin Zaman Tasarrufu Sağlamak ve Hasta Bakım İçin Ayrılan Süreyi Arttırmak

Neden UpToDate ?

UpToDate, klinik kararları değiştirmektedir. İşte bu yüzden UpToDate, dünyanın her yerindeki doktorların ve sağlık görevlilerinin en çok kullandığı ve güvendiği klinik karar desteği sistemidir. UpToDate, iyileştirilmiş sonuçlarla kanıtlanmış bir şekilde ilişkili olan tek klinik karar desteği aracıdır. Harvard Üniversitesindeki araştırmacılar, UpToDate kullanan hastanelerin, kullanmayanlara kıyasla, çok daha yüksek bir bakım kalitesine, hasta güvenliğiyle ilgili daha az soruna, daha düşük hastanede yatma oranlarına ve daha düşük ölüm oranlarına sahip olduğunu bulgulamıştır.

Ana Uzmanlık alanları: Temel Bakım ve Dahiliye - Kardiyovasküler Tip - Endokronoloji ve Diyabet - Aile Hekimliği - Genel Cerrahi - Çocuk Hastalıkları - Gastroenteroloji ve Hepatoloji - Geriatri - Hospital Medicine - Hematoloji - Bulaşıcı Hastalıklar - Nefroloji ve Hipertansiyon - Nöroloji - Doğum, Jinekoloji ve Kadın Sağlığı - Onkoloji - Akciğer, Yoğun Bakım ve Uyku Bozuklukları - Romatoloji - Alerji ve Bağışıklık - Acil Tıp - Psikiyatri Dermatoloji - Palyatif Bakım – Spor Hekimligi

UpToDate Anywhere ile sağlayabilecegimiz katkılar:

**Her noktadan UpToDate’e erişim: Doktorlarınız; ilk erişim için hastaneniz içinden yarattıkları bireysel hesap ile evlerinden/hastaneden/kurum dışından UpToDate’e erişim sağlayabilirler.

**Ödüllü Aplikasyonu İle Erişim: iOS®, Android™, Windows 8 cihazlarindan aplikasyonu ile erişime izin vermektedir.

**Hasta Kayıt Sistemine Entegrasyon: Hasta kayıt sistemine entegrasyonu ile doktorların hasta ekranından erişimleri sağlanmaktadır .

**CME/CE/CPD kredileri kazanma: Mobil cihaz/ kurum dışı/kurum içinden UpToDate’e erişerek CME kredileri kazanma olanağı yaratılmış olmaktadır.