İşletme mi ? Yönetim Bilişim Sistemleri mi ?

İşletme mi ? Yönetim Bilişim Sistemleri mi?


     Yönetim Bilişim Sistemleri ve İşletme Bölümü belirli üniversitelerin işletme veya iktisadi idari bilimler fakültesinde verilen TM-1 puan türünden öğrenci alan bölümlerdir.

İşletme

    İşletme kurma, işletmelerin çalışma biçimleri, işletme yönetimi, başarılı bir işletme yöneticisi yetiştirme gibi amaçlarla kurulmakla birlikte bugün var olan pratikte iktisat ile ortak alanlarda çalışma yapma amacıyla var olan bir bölümdür. Genel olarak işletme bölümü işletmelerin yönetimi ve günümüz dünya düzeninde bunların yorumlanması ile ilgili alanlara elemanlar yetiştirir ve araştırma yapar.İşletme bölümün başlıca dersleri arasında davranış bilimleri, yönetim ilkeleri, pazarlama yönetimi,yönetim muhasebesi,iktisat,araştırma yöntemleri, yönetim organizasyon, yöneylem araştırması gibi temel dersler yer alır. İşletme hem idari bilim hem de iktisadi bilimin ortak noktası olduğundan bu bölümde okuyacak bireyler için analitik düşünebilme oldukça önemli bir niteliktir.

Yönetim Bilişim Sistemleri

   Yönetim Bilişim Sistemleri adından da anlaşıldığı üzere hem yönetim hem de bilişim teknolojileri alanında dersler içeren bölümdür. Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) diğer adıyla Management Information Systems (MIS ), işletme ile bilgisayar bilimlerinin kesişimini ifade eder. YBS bölümünün başlıca dersleri arasında yönetim bilişim sistemleri ,programlamaya giriş, veri yapıları ve algoritmalar ,pazarlama araştırmaları,istatistik,yöneylem ,yönetim organizasyon ,web tasarım ve internet programlama,muhasebe , yönetim bilişim sistemleri gibi temel dersler yer alır.YBS okumak isteyen bireyler, analitik ve pratik düşünme, sorun çözebilme yeteneği olan bilişim teknolojilerine ilgi duyan bireyler olmalıdır.Bölümde alacağı kapsamlı eğitim sürecinde bölümde aldığınız derslerdeki başarı durumunuza göre yöneleceğiniz alanı belirlemeniz yol çizmeniz açısından fayda sağlayacaktır.

Yönetim Bilişim Sistemleri ve İşletme

Yönetim Bilişim Sistemleri Ve İşletme Bölümü

     İşletme Bölümü Açık Öğretim Fakültesinde (AÖF) açıldıktan sonra popülaritesini kaybetmeye başladı.Çok fazla mezun vermesi ve hala da veriyor olması sebebiyle bireyler iş bulma imkanları konusunda sıkıntılar yaşıyor. Yönetim Bilişim Sistemleri henüz yeni bir bölüm olması ve bu bölümde iş dünyasında ihtiyaç duyulması sebebiyle popülaritesi günden güne yükselen geleceğe yönelik bir bölümdür. İşletmelerin varlıklarını sürdürmesi ve kendileri ile ilgili bilgiler üretip bu bilgileri saklamaları, paylaşmaları ve de değiştirme işlemlerinde de sağlıklı ve ihtiyatlı bir şekilde oluşturmaları gerekir. Eğer bu sayede kendilerini geliştirirlerse yönetim bilişim mezunlarına hem günümüzde hem de gelecekte de ihtiyaç olacaktır. Teknoloji çağı olan günümüzde işletme bölümünün verdiği ve kattığı iktisadi becerilerin yanında bilişim teknoloji alanında bilgi sahibi olmak her zaman artı bir özellik olarak öne bireylerin öne çıkmasını sağlayabilir.