Yönetim Bilişim Sistemleri mi? Bilgisayar Mühendisliği mi?

Yönetim Bilişim Sistemleri mi? Bilgisayar Mühendisliği mi?

Yönetim Bilişim Sistemleri mi? Bilgisayar Mühendisliği mi?

Yönetim Bilişim Sistemleri mi? Bilgisayar Mühendisliği mi? İçerik Fotoğrafı

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü eşit ağırlık TM-1 alanında alım yapan bir lisans eğitim programıdır. Bilgisayar Mühendisliği ise sayısal MF-4 alanında alım yapan bir lisans eğitimidir. Görüldüğü üzere giriş yapılırken bile ortaya çıkan bazı yapısal değişiklikler vardır. 

Yönetim Bilişim Sistemleri ve Mühendislik Farklılıkları

Bilgisayar mühendisliği genel olarak yazılım ve türevi dersleri kapsayan bir programa sahiptir. İzlediği yol kodlama gibi analitik alanlardaki yetenekleri geliştirmek üzeredir. Bilgisayarın donanımdan her türlü yazılım işlemine kadar olan kısımlarında eğitim imkanı sağlar. Bu imkanların çoğuna YBS de sahiptir. Yönetim bilişim sistemleri bölümü, bilgisayar mühendisliğinden farklı olarak daha sosyal alanlarda da hizmet vermektedir. Yazının da başında belirtildiği fark buradan gelmektedir. Sosyal alanlar biraz açılacak olursa, şirket içi yönetimden pazarlamaya, kişisel iletişim tekniklerinden muhasebe hesaplarına kadar tüm alanlarda bilgi kazanma şansı sunar. Çalışma alanlarına göre değişmekle beraber, yönetim bilişim sistemleri uzmanı, yazılımcı ve şirket yönetimi arasında köprü görevi görüp bilgi akışı ve anlaşma kolaylığı sağlar. Bilgisayar mühendisliği genellikle teknolojiyi üreten taraf iken, yönetim bilişim sistemleri bunu kullanan ve işletmelere entegre eden taraftır.

Bilgisayar Mühendisliği Artıları

YBS programında da bulunan yazılım dilleri temelli derslerde ağırlıklı olarak uzmanlaşmak istiyorsanız bilgisayar mühendisliği daha sağlam bir altyapı sağlayacaktır. En başından bu temel farkı iyi bilmek gerekir çünkü şirket yönetimine dair dersleri kapsamaz. Bilgisayar dışında başka hiçbir şeye ihtiyaç yoktur. Çok fazla iş ile uğraşmak istemiyor, sanal alem içerisinde olmak bana yeter diyorsanız bilgisayar mühendisliğini seçebilirsiniz. 

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Artıları

Yazılım, kodlama ve diğer bilişim temelli tüm derslerin eğitimi verilmektedir. Özverili bir çalışma ile bu bölümde de iyi bir yazılımcı olma imkanınız vardır. Bunun dışında yönetim alanında verilen dersler sayesinde ek olarak çok daha fazla konuda uzmanlaşma şansı sunar. Bu uzmanlaşmanın sonucu olarak, elbette ki iş bulma olanakları çok daha fazladır. Bilişimin iş dünyasına yeni ve hızlı girişi hemen hemen tüm işletmelerde bir boşluk oluşturmuştur. Yönetim Bilişim Sistemleri mezunu bir kişi şirketlerdeki ağ alt yapısından, departmanlar arasındaki iletişime kadar tüm alanlarda görev alma hakkına sahiptir. Bu bölüm içerisinde ilgi alanınızı keşfetmek adına daha fazla seçenek ile karşılaşıp istediğiniz bir ya da birkaç alanda ilerleme şansı bulmanıza olanak sağlar.

YBS hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Neden Yönetim Bilişim Sistemleri? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Hangisini Seçmeliyiz?

Eşit ağırlık okuyup bilgisayar ile ilgilenen kişilerin seçebileceği en ideal bölüm yönetim bilişim sistemleri bölümüdür. Çünkü çağımızda en kıymetli şey bilgidir. Yönetim Bilişim Sistemleri okuyup, bitiren bir mezunun şirketteki görevi de bilgiyi toplamak, bilişim ortamında derlemek ve şirket yöneticilerinin çok daha kolay karar verebilmesini sağlamak amacıyla, işletme anlayışı ile rapor haline getirmektir.
Bu anlamda yönetim bilişim sistemleri, hem bilişim hizmetlerini hem de şirket yönetiminin diğer unsurlarını kapsayan en cazip bölümdür.