Düzce Üniversitesi
18.09.2023

Deney Hayvanları Üzerinde Bilimsel Çalışmalar Yapabilme Yetkinliğine Sahip Olacaklar

Üniversitemiz Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu ile Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜDAM) tarafından düzenlenen “V. Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası Kursu”nun açılışı gerçekleştirildi.  Teorik eğitimler cevirim içi olarak başladı.

DÜDAM Müdürü Doç. Dr. Pınar Yıldız’ın koordinatörlüğünde yürütülen eğitimlerde; Üniversitemiz öğretim üyeleri, tıpta uzmanlık, doktora, yüksek lisans öğrencileri ve kurum dışından gelen araştırmacı bilim insanları, deney hayvanlarının araştırmalarda kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında, konunun uzmanları tarafından bilgilendirilecek.

İki hafta süresince teorik (cevirim içi) ve pratik (yüz yüze) eğitimler sonucunda kurs gören katılımcılardan, Üniversitemiz Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yapılan sınav sonucunda başarılı olanlar, Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası almaya hak kazanacaklar. Kursiyerler aldıkları bu sertifika ile deney hayvanları üzerinde bilimsel çalışmalar yapabilme yetkinliğine sahip olacak.