10.06.2024

“Eğitim Fakültesi: Fakülte Okul İş birliği Çalıştayı” Düzenlendi

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen “Eğitim Fakültesi:  Fakülte Okul İş birliği Çalıştayı” Eğitim Fakültesi Fuaye Alanında başladı.

Çalıştayda, Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Aslıhan Kuyumcu Vardar, Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Mustafa Terzioğlu ve ekibi, Milli Eğitimin farklı kademelerinden müdür ve öğretmenler yer aldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç iş birliği kavramına vurgu yaptı. Prof. Dr. Mustafa Koç “İş birliği yapmak birbirimize iyi gelmenin en işlevsel yoludur. İş birliği; güçlü yönlerimizi nasıl koruyacağımızı, zayıf yönlerimizi nasıl iyileştireceğimizi bilmenin en gerçekçi yoludur. İş birliği yapmak, aidiyet duygusunu da geliştirmenin önemli ve doğru bir yoludur” dedi. Prof. Dr. Mustafa Koç konuşmasını, çalıştayın planlamasından gerçekleştirilmesine kadar emeği geçen herkese teşekkür ederek bitirdi.

Çalıştayın amacı üzerine konuşma yapan Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Aslıhan Kuyumcu Vardar; 2022 yılı Temmuz ayından beri program geliştirme çalışmalarına başladıklarını ifade etti. Titiz bir çalışma yürüttüklerini belirten Doç. Dr. Aslıhan Kuyumcu Vardar, bu süreçte paydaş görüşleri alınarak ihtiyaç analizi, fakülte bünyesinde yer alan sekiz anabilim dalı bağlamında ulusal ve uluslararası literatür taraması yapılarak ve ulusal ve uluslararası programlar incelenerek dersler bağlamında taslaklar oluşturulduğunu söyledi. Uygulamanın önemi üzerinde durarak Milli Eğitim ile ortak çalışmalarının oldukça önemli olduğunu vurgulayarak “Bu çalışmaların ve yaptığımız çalıştaylardan elde edilen rapor doğrultusunda Eğitim Fakültemize ait bir öğretmen ve okul deneyimi kılavuzu hazırlamak istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Çalıştay, Üniversitemiz Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Taner Atmaca’nın “Öğretmenlik Uygulaması Değerlendirme” konulu sunumuyla devam etti. Doç. Dr. Taner Atmaca, öğretmenlik uygulamaları ve bu alandaki iyileştirmelerin önemine vurgu yaparak sunumunda öğrencilerden alınan geri bildirimler çerçevesinde; özet veriler, kazanımlar, fakülte, okul, öğretmenler başlıklarıyla temel sorunlara ve okulların güçlü yönlerinden bahsetti.

Çalıştayda; Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Mustafa Terzioğlu ve ekibi ile Milli Eğitimin farklı kademelerinden müdür ve öğretmenlerin ve üniversitemizden öğretim üyelerinin yer aldığı; mevzuat, sorunlar ve iyileştirmeler, yükümlülükler I-II, okul deneyimi temalı beş çalışma grubu oluşturularak belirlenen belirli kriterlere göre tartışıldı. Çalıştay sonunda her çalışma grubu için seçilen oturum başkanları tarafından oluşturdukları veriler sunuldu.