Düzce Üniversitesi
21.04.2021

Duyguları Tanıma Yolculuğu “Amigdala Etkisi”

Üniversitemiz İş Dünyasında Kadın Topluluğu’nun düzenlediği ‘Duyguları Tanıma Yolculuğu Amigdala Etkisi’ eğitiminde, İnsan Kaynakları (İK) Danışmanı ve Eğitimci Sezgin Akgün Hacızade bilgi ve deneyimlerini aktardı.

Kendi geliştirdiği elementler üzerinden iletişim tercihleri üzerine teknikler geliştiren, "Çalışan Mutluluğu", "İyi İşyeri" gibi kurum gelişimi ve verimliliğine insan faktörü üzerinden "İnsan Kıymetleri" kavramı üzerine yoğunlaşan İK Danışmanı ve Eğitimci Sezgin Akgün Hacızade, verimlilik üzerine değerli bilgilerini katılımcılarla paylaştı.

Çevrim içi olarak düzenlenen etkinlikte Sezgin Akgün Hacızade katılımcılara yönelik verdiği eğitimde; katılımcıların duygularını tanımalarını, duyguların rehberliğinden yararlanmalarını, olaylara ve durumlara farklı açıdan bakmalarını sağlayarak yaşam kalitelerini yükseltebileceklerini gösterdi. Ayrıca Hacızade, çalıştıkları bu eğitimde ‘Amigdala Süreci ve Davranışlara Etkisi’ , ‘Düşünce - Duygu - Davranış Süreci’ , ‘Olumsuz Duyguların Enerjisini Olumluya Çevirebilme’ konuları hakkında da katılımcıları bilgilendirdi.

İş dünyasında birkaç küçük kelime değişimleri ile insanlar üzerinde bırakılan etkinin nasıl değişebileceğine vurgu yapan Akgün; “Bu işleri güzel yapmışsın ama… ile bir cümleye devam etmek yerine bu işleri güzel yapmışsın bir daha ki sefer… ifadesini kullanmak, alt ya da üst biriminizden bir görev rica ettiğinizde hemen ardından ‘şimdiden görevini tamamlayacağın için teşekkür ederim.” diyerek, bu kelimeleri kullanmanın iş hayatındaki olumsuzlukları olumluya çevirebileceğini dile getirdi.

İletişim kurulan kişilere, ufak bir tebessüm ile iletişimde karşıdaki insana, “Ben senin için bir tehdit unsuru değilim, bana güvenebilirsin mesajını verebiliriz. Bu sayede amigdalamız bizlere kaç komutunu vermez ve sağlıklı ilişkiler, iletişimler kurabiliriz.” dedi.