18.04.2024

Üniversitemizde Yabancı Dil Öğrenci Çalıştayı Başladı

Üniversitemiz Hakime Erciyas Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından düzenlenen “Düzce Üniversitesi Yabancı Dil Öğrenci Çalıştayı” Cumhuriyet Konferans Salonu’nda başladı.

Programa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Öğrenci Dekanımız Prof. Dr. Mustafa Koç, Üniversitemiz Hakime Erciyas Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Osman Dülger ile öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Üniversitemiz Hakime Erciyas Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Osman Dülger, etkinlik ile akademisyenlerin üniversite mezunlarının yabancı dil eğitimi ile ilgili düşünceleri yerine öğrencilerimize söz vererek onların duygu ve düşüncelerini öğrenmek istediklerini ifade etti.

Programda konuşan Üniversitemiz Öğrenci Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç, “Üniversiteler sadece eğitim ve öğretimin yapıldığı bir yer değildir. Üniversiteler program dışı etkinliklerin yapıldığı, öğrencilerin sosyalleştiği bir yerdir. Başarılı liderlerin ortak özelliklerine bakıldığında, üniversite hayatlarında çok fazla etkinliklere katıldıkları görülmüştür. Dekanlık olarak yaptığımız çalışmada biz de mezun öğrencilerimize iş başvurularında kullanmaları için sosyal transkript vereceğiz. Etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç ise “Bu alanda yapılan ilk çalışma o nedenle çok önemli. Yabancı dil öğrenmede neden bir sorun olduğunu konuşmak için buradayız. Bizim öğrenciliğimizde de, bizden sonrada, hatta ilk Arapça veya Tanzimat Döneminde Fransızca öğrenimi, gramer eğitimiyle başladığından bu alanda zorluk yaşanmaktadır.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının sonrasında Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden,  e-Twinning içerik geliştirme eğitmeni, Kenan Çete, “Yabancı Dil Öğretiminde Web 2.0 Araçları” başlıklı çevrim içi konuşma gerçekleştirdi. Kenan Çete konuşmasında; Web 2.0’da sınıfta birlikte çalışma yapabilme, şablon hazırlama, oyun ve müzikle eğlenerek öğrenme, soru-cevap sunum veya powerpoint sunum hazırlama, kitapla veya çizgi film yaparak öğretme, kendi öğretim kaynaklarını hazırlama gibi konulara değindi.

Programda, Üniversitemiz Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğretim elemanları tarafından müzik dinletisi de icra edildi.  Müzik dinletisi ilgi ve beğeniyle takip edildi. Programın öğleden sonraki bölümünde ise konuyla ilgili oturumlar gerçekleştirildi. Rektörümüz Prof. Dr. Nedim Sözbir de düzenlenen oturumları ziyaret ederek programın başarılı ve verimli olmasını temenni etti.

İki gün süresince devam edecek Düzce Üniversitesi Yabancı Dil Öğrenci Çalıştayı ile yeni fikirler paylaşılarak yabancı dil eğitimi alanında farklı bakış açılarının geliştirilmesi amaçlanıyor.