Düzce Üniversitesi
27.07.2021

Rektörümüz NTV’deki Doğru Tercih Programına Canlı Yayın Konuğu Olarak Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, NTV’de canlı olarak yayınlanan “Doğru Tercih” programına konuk oldu.

Sadık Gültekin’in sunumuyla ekranlara gelen, üniversite seçimlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar, eğitim kurumları hakkında merak edilenler, öğrenci ve velilerin tercih sürecindeki davranışları gibi birçok konunun konuşulduğu programda, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Üniversitemizle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

İnsanın sevmediği, ilgi duymadığı ve yetenekli olmadığı bir alanda başarılı olmasının uzun vadede pek mümkün olmayacağını belirterek sözlerine başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, gençlerin artık meslek seçmeye odaklandığını ifade etti.

Rektörümüz; temelleri 1976 yılına dayanan ve 2006 yılında kurulduğunda 3 Fakültesi ve 3 bin öğrencisi bulunan Üniversitemizin, bugün 30 bin öğrenciye, 13 Fakülteye, nitelikli ön lisans, lisans ve lisansüstü programlara sahip, her geçen yıl uluslararası sıralamalarda yerini yükselten, girişimci, yenilikçi ve dinamik bir üniversite olduğuna vurgu yaptı.

Üniversitemizin dünyada 1527 üniversite arasında sanayi geliri açısından 258. sırada, Dünya Genç Üniversiteler sıralamasında ise Ülkemizdeki köklü üniversiteleri geride bırakarak ilk sıralarda yer aldığını dile getiren Rektörümüz, TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler Sıralaması ile URAP Devlet Üniversiteleri Sıralamasında da Üniversitemizin ilk 50 içerisinde yer aldığını sözlerine ekledi. Bu başarıların kazanılmasında ekip ruhunun önemine dikkat çeken Rektörümüz, “Benden öte biz olmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Üniversitemizin bir ihtisas üniversitesi olduğunun da altını çizen Rektörümüz, sağlık ve çevre alanlarında katma değerli çalışmalar yürüttüklerini, paydaşlarla yakalanan sinerji ile bölgesel kalkınmaya destek olmaya çalıştıklarını söyledi.

Düzce Teknopark vasıtası ile öğrencilerimizin girişimcilik potansiyellerini ortaya çıkardıklarını belirten Rektörümüz, öğrencilerimizi akademisyenlerimiz ile proje çalışmalarına ya da Üniversitemiz bünyesinde yer alan 100’den fazla öğrenci topluluklarına katılmaya teşvik ederek onların yaşamlarında iz bırakmaya çalıştıkları vurgusunda bulundu.

Son olarak öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, bilgiye erişmenin çok kolay olduğu günümüzde gençlerin sabırlı olmalarını, sevdikleri, ihtiyaç duydukları ve azmettikleri alanda çalışmalarını ve en önemlisi de cesur olmalarını tavsiye ederek konuşmasını noktaladı.