25.11.2021

Beyaz Önlükleriyle Hayatlarını İnsan Sağlığına Adayacaklar

Üniversitemiz Tıp Fakültesi tarafından dönem 1 öğrencileri için düzenlenen “Beyaz Önlük Giydirme Töreni”, Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İdris Şahin, Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerif Demir ile öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz ve aileleri katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Üniversitemiz Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, Tıp Fakültesi öğrencilerimizin Ülkemizin seçkin, nitelikli ve çalışkan bireyleri olarak beyaz önlükleri giymeyi sonuna kadar hak ettiklerini dile getirdi. Öğrencilerimizin yeni sağlık neferleri olarak Türkiye için de önemli olduklarına değinen Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, beyaz önlüklerle birlikte meslek onurunu teslim edeceklerini belirterek öğrencilerimizi tebrik etti.

Programda konuşan Rektör Yardımcımız ve Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İdris Şahin, öğrencilerimiz için birçok sorumluluk getiren beyaz önlüğün yeni bir sürecin de başlangıcı olduğunu ifade etti. 1992 yılında kurulan ve bu yıl 30. kuruluş yıldönümünü kutlayan Üniversitemiz Tıp Fakültesi’nin köklü bir fakülte olduğunu dile getiren Prof. Dr. İdris Şahin, Tıp Fakültemiz bünyesinde; 120 öğretim üyesi, 22 araştırma görevlisi, 7 laboratuvar, 25 derslik, 500 kişilik konferans salonu ve ayrı bir sağlık kampüsü bulunduğunun altını çizdi. Beyaz önlükleri giyen öğrencilerimizin; Hekimlik Andı’nı kabul etmiş sayılacağını, hikmetli insan adayı olduklarını, önceliklerinin değişeceğini ve hayatını insan sağlığına adayacaklarını belirten Prof. Dr. Şahin, öğrencilerimize başarılar dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, hekimliğin zor ve meşakkatli bir meslek olduğu kadar seçkin ve onurlu bir meslek olduğunu da ifade etti. Üniversitemizin, hastanesiyle, nitelikli akademik kadrosuyla, kendi mezunlarını bünyesine de katarak kurumsallaştığını ve önemli başarılara imza attığını dile getirdi.

Rektörümüz, öğrencilerimizle iyi bir iletişim içerisinde olduklarını, onların sorunlarını çözmek için yakın ilgi ve çaba gösterdiklerini de sözlerine ekledi. Ailelerin emanetleri olan öğrencilerimizin kendileri için çok değerli olduğunu dillendiren Rektörümüz, öğrencilerimizi memleketine faydalı, milli birlik duygusuna hakim bireyler olarak mezun edeceklerini vurguladı.

Değer üreten üniversite olarak; nitelikli sağlık hizmeti verdiklerini, öğrenci yetiştirdiklerini, tıpta uzmanlık alanında da başarılı olduklarını belirten Rektörümüz, öğretim üyesi başına düşen yayın ve atıf sayısını da iki katına çıkardıklarına dikkat çekti. Son olarak bu sürecin en önemli lokomotifi olan öğretim üyelerimize yoğun emekleri için teşekkür eden Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, öğrencilerimizi ve ailelerini tebrik ederek sözlerini noktaladı.

Açılış konuşmalarının ardından Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcımız ve Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İdris Şahin, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü ve öğretim üyelerimizin elinden beyaz önlüklerini giyen öğrencilerimiz, hekimlik mesleğine ilk adımlarını atarak bu anlamlı günün gururunu, mutluluğunu ve heyecanını yaşadı.