15.04.2024

“Ülkemizde İlk Dünyada Dördüncü”

Ar-Ge’sinin yürütülmesinde Üniversitemiz Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Tozluoğlu’nun da yer aldığı çalışmalar neticesinde, yükseltilmiş döşeme sistemlerinde kullanılan ve ülkemizin ilk, dünyanın dördüncü kalsiyum özlü kompozit paneli, KOSGEB desteği ve Üniversitemiz iş birliği ile Unigen Yapı Malzemeleri A.Ş. tarafından geliştirildi ve %100 yerli hammaddeler ile 2023 yılında Düzce fabrikasında üretilmeye başlandı.

Düzce Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB 1) faaliyet gösteren ve 2009 yılı itibari ile sunta özlü ve kalsiyum sülfat özlü panel çeşitleri ile yükseltilmiş döşeme sistemleri üretimine başlayan Unigen Yapı Malzemeleri A.Ş. 2019 yılı sonrası yurt dışından ithal edilen kalsiyum sülfat özlü panellerin yerli ve milli imkanlar ile üretilmesine karar vererek Ar-Ge ve yatırım sürecine başladı.

Unigen Yapı Malzemeleri A.Ş. 2020-2021 tarihleri arasında KOSGEB Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı kapsamında yürütülen “Kalsiyum Sülfat Esaslı Lif Takviyeli Kompozit Plaka Geliştirme” adlı proje ile ve kendi öz kaynakları ve uzman ekipleri ile yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları sonucunda, kalsiyum sülfat özlü levhaların üretimini gerçekleştirmeye başladı. Bu bağlamda, Kontratlı Sanayi Projesi Danışmanlık Hizmet Sözleşmesi kapsamında 5 milyon dolar yatırımla, üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde Üniversitemizin yüksek katma değerli çalışmaları sonucunda ülkemizin ilk, dünyanın dördüncü kalsiyum özlü kompozit paneli üretilerek bölge ve ülke sanayisi için büyük bir adım atıldı.