Düzce Üniversitesi
22.09.2021

Üniversitemiz Heyecanlandıran ve Umutlandıran TEKNOFEST 2021’de

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST 2021; T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin destekleriyle İstanbul’da başladı. Üniversitemiz her yıl olduğu gibi bu yıl da iddialı bir şekilde bu organizasyonda yerini aldı.

TEKNOFEST 2021 Teknoloji Yarışmaları kapsamında geçtiğimiz yıldan farklı olarak; Karma Sürü Simülasyon, İletişim Teknolojileri, Savaşan İHA, Ulaşımda Yapay Zeka, Sağlıkta Yapay Zeka, Turizm Teknolojileri, Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri, Tarımsal İnsansız Kara Aracı ve Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışmaları yer alıyor. Türkiye’de gençlerin millî teknoloji üretme ve geliştirme konusunda ilgilerinin artırılması hedeflenerek bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 7 Milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlanıyor. TEKNOFEST’te yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımları ise 5 Milyon TL'nin üzerinde ödüller bekliyor.

Geleceğe Yön Verecek Yenilikler

Teknoloji ve bilime yönelik toplumda farkındalık oluşturmayı ve Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST 2021 açılışında, yapılan birbirinden farklı gösteriler izleyicileri büyüledi.

Üniversitemiz Yaptığı Çalışmalarla Göz Dolduruyor

Geçtiğimiz yıllarda yarışmalarda önemli başarılara imza atan Üniversitemiz, Türkiye’nin en büyük festivali TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde yaptığı çalışmalarıyla bu yıl da göz dolduruyor. Yeniliğe, teknolojiye ve değişime büyük önem veren Üniversitemiz, bu yıl Roketten Otonom Sistemlere, Yapay Zekâdan Su Altı Sistemleri’ne kadar 35 farklı kategoride gerçekleştirilecek ödüllü teknoloji yarışmalarına 24 takım ile başvurdu. Öğrencilerimiz; Üniversitemiz Yönetiminin teşvik, destek ve katkılarıyla çok yoğun bir şekilde hazırlık yaparak Robotaksi-Binek Otonom Araç, Efficiency Challenge Elektrikli Araç, Model Uydu, Uluslararası İnsansız Hava Aracı, Roket, İnsanlık Yararına Teknoloji, Turizm Teknolojileri, Eğitim Teknolojileri, Çevre ve Enerji Teknolojileri ile Ulaşımda Yapay Zeka gibi kategorilerde 14 takım halinde finallere katılma hakkını kazandı. 

Aksaray Tuz Gölü’nde Roket Yarışmasında 2 takımımız, Gebze Bilişim Vadisi’nde Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışmasında 1 takımımız ve Bursa’da Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışmasında ise 3 takımımız başarı ile final yarışmalarını tamamladı. Bugün ise İstanbul Atatürk Havalimanı’nda devam edecek olan yarışmalarda; Turizm Teknolojileri, Eğitim Teknolojileri, Çevre ve Enerji Teknolojileri ve Ulaşımda Yapay Zeka kategorilerinde toplam 7 takımımız final yarışmalara katılacak.

Bölgenin Teknoloji, Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi Düzce Teknopark

Üniversitemiz, yarışmaların yanı sıra fuar alanındaki yerini de aldı. Tanıtım görevlilerimiz, Üniversitemiz hakkında önemli bilgiler aktarırken, yapılan bilimsel çalışmaları ve faaliyetleri ziyaretçilerle paylaşıyor.  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Düzce Teknopark standını ziyaret ederek bölgenin teknoloji, Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi Düzce Teknopark’ın, üniversite-sanayi iş birliği, girişimcilik ve teknoloji transferi konusunda yaptığı öncü ve yenilikçi çalışmaları hakkında bilgi aldı.

 

Sanayinin sorunlarına Üniversitemizden hangi akademisyenler ile çözüm bulunabileceğinin tespitini yaparak iki tarafın buluşturulmasını sağlayan Düzce Teknopark, girişimcilik yarışmaları ile fikirlerin ürüne dönüşmesini destekliyor, bünyesindeki Kuluçka Merkezi ile girişimci adayların ve yeni girişimcilerin eğitimler ve sektör uzmanlarının desteği ile başarılı girişimciler haline getirilmesine katkı sağlıyor. İleri teknoloji ve Ar-Ge’ye dayalı teknolojik faaliyetleri teşvik eden, istihdam oluşturan ve bölgesel kalkınmaya destek olan Düzce Teknopark, sanayi ve kentin iş birliğiyle katma değerli Ar-Ge faaliyetlerinin yürütülmesi için de bir çekim noktası olarak hizmet veriyor.

Üniversitemizin Katma Değerli İhtisaslaşma Çalışmaları Ziyaretçilerle Buluşuyor

Tanıtım standında, Üniversitemizin Çevre ve Sağlık Alanlarında İhtisaslaşma Programı kapsamında yetiştirdiği tıbbi ve aromatik bitkilerden ürettiği lisanslı markalı ihtisaslaşma ürünleri de tanıtılarak ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Birçok katma değerli çalışma yürüten Üniversitemiz Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi’nin (DAGEM) ulusal ve uluslararası çapta kabul görmüş arı ürünleri de oldukça beğeni topluyor.

Yıldan Yıla Yükselen İvme

Üniversitemiz TEKNOFEST Teknoloji Yarışmalarına 2018 yılında 3, 2019 yılında 23, 2020 yılında 39, 2021 yılında ise yükselen bir ivme ile 139 öğrencisiyle katılım sağladı. TEKNOFEST 2020 yarışmalarında “Çevre ve Enerji Teknolojileri” alanında birincilik başarısı elde eden Üniversitemizin bu yıl da önemli başarılara imza atacağı bekleniyor.

Öğrencilerimizin teknoloji yarışmalarına ilgisi, çabası ve emekleri karşısında Üniversitemiz Yönetimi; barınma, giyim, malzeme desteği ve laboratuvar imkanlarını sonuna kadar sunarak öğrencilerimizi geleceğe hazırlıyor.

Yediden yetmişe herkesin ilgi gösterdiği dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde, yarışmaların yanında sivil ve gösteri uçuşları, firma ve kurum stantları, sürpriz etkinlik ve aktiviteler de katılımcıları bekliyor. 26 Eylül 2021 tarihinde sona erecek etkinlilerde, TEKNOFEST alanını ziyaret etmek isteyenler detaylı bilgiye ve başvuru formuna https://teknofest.org/ internet adresinden ulaşabiliyor.