Düzce Üniversitesi
15.10.2021

Rektörümüz Gürcistan'ın Ankara Büyükelçisi Giorgi Janjgava’yı Ziyaret Etti

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Gürcistan'ın Ankara Büyükelçisi Giorgi Janjgava’yı makamında ziyaret etti.

Giorgi Janjgava, Ülkemizle siyasi, ekonomik ve kültürel olarak çok yakın iş birliği ve iletişim içerisinde olduklarını belirterek Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Üniversitemizin Gürcistan üniversiteleri ile yakın ilişkileri ve Gürcü dili ile ilgili yaptığı akademik çalışmaları takdirle izlediğini söyleyen Giorgi Janjgava, bu iş birliğinin artarak devam etmesini temenni etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Üniversitemiz bünyesinde Gürcü Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim verdiklerini dile getirerek Üniversitemizin, ünlü Gürcü bilgesi ve yazarı Şota Rustaveli anısına Uluslararası Şota Rustaveli 850. Yıl Sempozyumu’na da ev sahipliği yaptığını sözlerine ekledi. Üniversitemizin akademik çalışmaları ve ihtisaslaşma faaliyetleri hakkında da bilgiler paylaşan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Gürcistan'ın Ankara Büyükelçisi Giorgi Janjgava’ya, Üniversitemizin hazırlamış olduğu,  ünlü Kartvelologist, Filoloji Doktoru Profesör Tariel Putkaradze'nin aziz hatırasına adanan “Gürcü Dilinin Grameri Morfoloji” adlı kitabı hediye etti.

Toplantıda, Üniversitemizin Gürcü Dili ve Edebiyatı bölümü akademisyenlerinin özel katkıları da ifade edildi. Gelecekteki iş birliği olasılığına vurgu yapılarak, ortak projelerin hayata geçirilmesi için somut adımlar planlandı.