1.07.2022

Ülkemizin Yeni Sağlık Neferleri Mezuniyet Gururu Yaşadı

Nitelikli tıp eğitimi, donanımlı akademi kadrosu, ulusal ve uluslararası başarılarıyla adından söz ettiren Üniversitemiz Tıp Fakültesi, ülkemiz sağlık alanına yeni hekimleri armağan etmenin gururunu yaşadı.

Üniversitemiz Stadyumu’nda düzenlenen 2021-2022 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni’ne; Rektör Vekilimiz Prof. Dr. İlhan Genç, Rektör Yardımcımız ve Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İdris Şahin, Üniversitemiz Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, öğretim üyelerimiz ile mezun olan öğrencilerimiz ve aileleri katıldı.

Mezuniyet töreninin açılış konuşmasını gerçekleştiren Tıp Fakültesi 2021-2022 Akademik Yılı dönem birincisi Dr. Şükriye Çakır; zorlu, yorucu, bir o kadar da gurur ve heyecan verici 6 yılın sonunu, dünyanın en zor ve özveri isteyen kutsal mesleklerinden biri olan hekimlikle taçlandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Çocukluğundan itibaren kurduğu hayale ulaşmak için emek verdiği Tıp Fakültesi’ni 1. olarak bitirmekten ve değerli hekim arkadaşlarımı temsilen bu konuşmayı yapmaktan onur duyduğunu söyleyen Dr. Şükriye Çakır, Üniversitemizden gerekli bilgi ve yeterlilikle, ellerini ihtiyacı olanlara uzatabilecekleri donanıma sahip olarak mezun olmanın da haklı mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Programda konuşan Rektör Yardımcımız ve Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İdris Şahin, Tıp Fakültesi’nin 21. mezuniyet törenini gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını ifade ederek, “Gururluyuz fidanlarımız büyüdü. Gururluyuz çünkü Anadolu’ya dağılacaksınız ve Üniversitemizin adını duyuracaksınız.” şeklinde konuştu. Akademisyenlerimizin de mezunlarımızın üstünde büyük emekleri olduğunu söyleyen Prof. Dr. İdris Şahin, ailelerin de çocuklarına hayatlarının bundan sonraki süreçlerinde destek olmayı sürdürmelerinin önemini ifade etti.

Hekimliğin 50 bin yıllık kökeni olan dünyanın en eski ve onurlu mesleği olduğunu dile getiren Prof. Dr. Şahin, mezunlarımıza hitaben “Risk almaktan korkmayın. Hayal kurun. Sürekli çalışmaya devam edin. Kendinize saygınızı kaybetmeyin.” tavsiyelerinde bulunarak mezunlarımızı tebrik etti.

Rektör Vekilimiz Prof. Dr. İlhan Genç ise, yaptığı konuşmada Üniversitemizin, bu yıl da yeni hekimleri mezun etmenin haklı gururunu yaşadığını ifade etti. Aileleri de yürekten kutlayan Prof. Dr. İlhan Genç, mezunlarımızın ilkokuldan başlayan eğitim sürecinin bugün hekimlikle sonuçlanmasının onur verici olduğunu sözlerine ekledi.

Mezunlarımızın zorlu covid sürecine tanıklık ettiklerini ve akademisyenlerimizin yaklaşımlarının onlar için iyi bir model olduğunu söyleyen Prof. Dr. Genç, sağlık alanında yaşanan şiddet olgusunun da devletimiz ve milletimizle birlikte aşılacağını ve mezunlarımızı güzel günlerin beklediğini dile getirdi. Mezunların, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bireyler olacağına inandığını belirten Prof. Dr. İlhan Genç, başarı dilekleriyle sözlerini sonlandırdı.

Açılış konuşmalarının ardından,  Rektör Vekilimiz Prof. Dr. İlhan Genç tarafından mezuniyet belgesi ve plaketi takdim edilen Tıp Fakültesi dönem birincisi Dr. Şükriye Çakır, mezuniyet kütüğüne isimliğini çakarak tarihe anlamlı bir not düştü.  Dönem ikincisi Dr. Mücahit Ergir ve dönem üçüncüsü Dr. Gonca Kurtuluş’a mezuniyet belgeleri ve plaketlerinin takdim edilmesiyle devam eden programda, Dr. Sena Nur Yıldız, Acil Tıp Anabilim Dalı stajında 2022 Yılının En Başarılı İntörnü olarak Acil Tıp Derneği tarafından plaket verilmeye layık görüldü.

Mezuniyet belgelerinin takdimi sonrasında Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Bora Büken eşliğinde Hipokrat Yemini eden mezunlarımız, büyük bir coşku içerisinde keplerini fırlatarak mezun olmanın ve hikmetli bir meslek olan hekimliğe adım atmanın gururunu, mutluluğunu ve heyecanını yaşadı.