26.11.2021

“Yaşam Tarzı Değişiklikleri ile Diyabet Kontrol Altına Alınabilir”

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen “Hemşirelikte Güçlü Bir Rota: Diyabet Hemşireliği” başlıklı webinar, çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğr. Gör. Dr. Özlem Altıntaş Akkaş’ın moderatörlüğündeki programa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerif Demir, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerif Demir, etkinliğin faydalı olmasını temenni ederek davetli konuşmacı Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şeyda Özcan’a teşekkür etti.

Diyabeti hızla artan ve her yaş grubunu etkileyen bir hastalık olarak nitelendiren Doç. Dr. Şeyda Özcan, her 10 kişiden birinin diyabetli olduğunu belirterek diyabetlilerin ise yarısına henüz diyabet tanısı konulmadığını sözlerine ekledi. Dünyada 537 milyon diyabet hastası olduğunu ve 2021 yılında 6,7 milyon insanın diyabete bağlı hastalıklar sebebiyle yaşamını kaybettiğini söyleyen Doç. Dr. Özcan, hastalıkla ilgili ciddi önlemler alınması gerektiğine dikkat çekti.

Diyabetlilerin yüzde 90’ının tip 2 diyabetli olduğunu ve tip 2’nin önlenebildiğini dile getiren davetli konuşmacı, diyabet risk anketleriyle toplumsal farkındalık oluşturulabileceğini ifade etti. Diyabette erken tanının önemine değinen Dr. Şeyda Özcan, iyi bir diyabet kontrolü için yapılması gerekenleri de katılımcılarla paylaştı.

Yaşam tarzı değişiklikleri ile diyabetin kontrol altına alınabileceğinin altını çizen Özcan, diyabet bakımına erişim, Dünya Diyabet Günü ve diyabet hemşireliği konusunda da önemli bilgiler aktararak sözlerini sonlandırdı.