17.02.2022

Türkiye’de Her Yıl 100 Bin Kişi Sigara Nedeniyle Yaşamını Yitiriyor!

Üniversitemiz Tıp Fakültesi şubat ayı konferans serisi kapsamında Aile Hekimliği Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Abdulkadir Kaya, “Sigara Pandemisi” başlıklı sunum yaptı.   

Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe; Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Ali Kayıkçı ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katılım gösterdi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Ali Kayıkçı, sigara kullanımın insan sağlığı ve topluma zararlarının anlatılacağı konferansın faydalı geçmesi temennisinde bulunarak Dr. Öğr. Üyesi Kaya’yı kürsüye davet etti. 

Sigara İlk Deneme Yaşı Ortalaması 16!

Dr. Öğr. Üyesi Kaya sunumunda sigara kullanımı ile ilgili dünyadaki ve Türkiye’deki verilere yer verdi.  Yapılan çalışmalara göre sigara içmeyi ilk deneme ortalama yaşının 16 olarak saptandığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Kaya,  toplumun yüzde 55’nin yaşam boyu en az bir kez sigara kullandığını sözlerine ekledi. Toplumun yüzde 30’unun aktif sigara kullandığını ve sağlık çalışanlarının da yüksek oranlarda sigara içicisi olduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Kaya, eğitim ve farkındalık çalışmalarının önemine vurgu yaptı.

Tüm Kanserlerin Yüzde 22’sinden Sigara Sorumlu!

Dünyada ise sigara nedeniyle her yıl 7 milyon ölüm gerçekleştiğine vurgu yapan Dr. Öğr. Üyesi Kaya,  ortalama olarak sigara içenlerin içmeyenlere oranla 10 yıl daha erken vefat ettiği bilgisini verdi.  Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) sigarayı kanser için en önemli risk faktörü gösterdiğine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Kaya, tüm kanserlerin yüzde 22’sine sigaranın neden olduğunu belirtti.

Ağızda, giysi ve eşyalarda koku, yangın tehlikesi, çevre kirliliği gibi sigaranın diğer etkileri hakkında da bilgiler paylaşan Öğretim Üyesi, tütün kullananların kullanmayanlara göre esrar ve eroin kullanımının 16 kat fazla olduğuna da vurgu yaptı.

“Ev İçinde Sigara İçiliyorsa, Çocuklar Ortalama Günde 5 Sigara İçmiş Olmakta”

Sigara içen annelerin çocuklarında, büyüme-gelişme geriliği, ateşli havale, davranış bozukluğu, alerjik hastalıklar, astım, kronik bronşit, akciğer kanseri gelişme riskinin arttığını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Kaya, “Eğer ev içinde sigara içiliyorsa, çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş olmakta, bebekler hastaneye 3 kat daha fazla başvurmakta, ani bebek ölümü riski 2,5 kat, bebeklerde kolik tarzı karın ağrısı 2 kat, çocuklarda astım ve solunumsal enfeksiyon riski 2 kat, çocuklarda akciğer kanseri, kronik bronşit sıklığı artmakta, kocası sigara içen kadınlarda akciğer kanseri 2-3 kat artmaktadır.” dedi.

Üniversitemiz Hastanesi Aile Hekimliği bünyesinde hizmet veren Sigara Bırakma Polikliniği hakkında katılımcılara bilgiler veren Dr. Öğr. Üyesi Kaya, sigara bırakmada danışmanlık, medikal tedavi, davranış değişikliği ve içmemeyi sürdürme süreçlerinin önemine değindi.

Sigara ve tütün kullanımının dünyada önlenebilir ölüm nedenlerinden en önemlisi olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Kaya,  hekimlerin bu yolda ilerlemesi gereken önlemler treninin lokomotifi olduğunu da sözlerine ekledi.

Konferans, katılımcıların sorularını yanıtlanması ve plaket takdimi ile sona erdi.