18.04.2024

Üniversitemizden Dünya Otizm Farkındalık Günü Programı

Üniversitemiz Engelsiz Üniversite Koordinatörlüğü ve Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü’nün birlikte düzenlediği “Dünya Otizm Farkındalık Günü” etkinliği, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç ile akademisyenler, özel eğitim okullarında görev yapan öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç açılış konuşmasında, otizmin son yılların kavramı olduğunu ifade ederek “Eskiden olsa duyamazdınız. Geçmiş dönemlerde bu bireyler yok muydu? Vardı ama toplumdan saklandırılmış, uzaklaştırılmış, yalnızlaştırılmış durumda yaşarlardı. Bugün geldiğimiz noktada topluma kazandırılmış veya eğitimleri devam etmektedir. Bu farkındalığın oluşması için düzenlenen toplantı için sizlere teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Programın moderatörlüğünü üstlenen Üniversitemiz Engelsiz Üniversite Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Hakan Özak, otizm farkındalık çalışmalarının öneminden bahsederek ''Özel eğitim gerektiren bu konu; sadece özel eğitim veya ailelerin değil, toplum olarak hepimizin ortak meselesidir. Çözümde hepimizdedir.” dedi.

Programın ilk konuşmacısı Doç. Dr. Yusuf Akemoğlu ''Otizmde Güncel Yaklaşımlar'' konulu sunumunda, otizm spektrum bozukluğu nedenleri ve belirtilerinden bahsetti. “Evrensel otizm taraması yapmalıyız. Periyodik olarak doğru tarama, doğru ve erken tanıyı sağlamaktadır. Yüz ve göz izleme, erken tanı için çok önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Programın diğer konuşmacısı Doç. Dr. Pelin Ustaoğlu Hoşver, “Otizmlilerde Sporun Önemi'' adlı sunumunda, doktora çalışması olan 8 haftalık projede otizmli öğrenciler ile ilk günden son güne kadar yaşadıkları süreci ve gelinen son noktayı paylaştı.

Programın son konuşmacısı Dilek Kar ise ''Otizmde Tanılama ve Değerlendirme'' konulu sunumunda ülkemizde ve ABD’deki tanı ve yöntemler ile genel istatistiklerden söz etti.