18.11.2021

Öğrencilerimiz Beyaz Önlükleriyle Hekimlik Mesleğine İlk Adımlarını Attı

Üniversitemiz Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen “Önlük Giydirme Töreni” ile Tıp Fakültesi dönem 2 öğrencilerimiz, hekimlik mesleğine adım atmanın heyecanını yaşadı.

Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcımız ve Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İdris Şahin, Genel Sekreterimiz Hasan Sadi Ateş, Üniversitemiz Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, öğretim üyelerimiz ile Tıp Fakültesi öğrencilerimiz ve aileleri katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcımız ve Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İdris Şahin, pandemi nedeniyle geçen yıl düzenleyemedikleri töreni bu yıl gerçekleştirdiklerini ifade ederek öğrencilerimizin Tıp Fakültesini tercih ederek doğru bir karar verdiğini söyledi.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi’nin köklü bir fakülte olduğunu belirterek kuruluşunun 30. yılında başarılarıyla dikkat çeken Fakültemizde; 120 öğretim üyesi, 200 araştırma görevlisi, 7 laboratuvar, 25 derslik, 500 kişi kapasiteli konferans salonu bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Şahin,  ayrı bir sağlık kampüsü ve 320 yataklı hastanemiz ile Tıp Fakültemizde öğrencilerimize nitelikli eğitim verildiğinin altını çizdi.

Kuruluşundan günümüze Tıp Fakültesi’ne katkı sağlayanlara da teşekkür eden Prof. Dr. Şahin, salgın döneminde sağlık çalışanlarının ne kadar vazgeçilmez ve önemli olduğunun anlaşıldığını vurguladı. Öğrencilerimizin beyaz önlükleri giyerek hekimlerde bulunan değerleri kabul ettiğini, hikmetli insan olma yoluna girdiğini söyleyen Şahin, önceliklerin değiştiği ve insan için adanmış bir hayatın öğrencileri beklediğini ifade ederek sözlerini sonlandırdı.

Programda konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, sözlerine hekimlik mesleğini seçtikleri ve Üniversitemizi tercih ettikleri için öğrencilerimize teşekkür ederek başladı. Tıp Fakültemizin en köklü ve en yüksek dilimden öğrenci aldığını dile getiren Rektörümüz, Üniversitemizin son yıllarda kazandığı uluslararası başarılarla kurumsal imajını güçlendirdiğinin altını çizdi. Üniversitemizin sağlık alanında 2.000 üniversitenin dahil olduğu sıralamada 600. sırada olduğunu belirten Rektörümüz, dünya sıralamasında Ülkemiz devlet üniversiteleri arasında da 8. olduğunu sözlerine ekledi. 1700 üniversitenin yer aldığı Dünya Genç Üniversiteler Sıralaması’nda ise 300. sırada bulunan Üniversitemizin, yine Ülkemiz devlet üniversiteleri arasındaysa üçüncü olmayı başardığını söyleyen Rektörümüz, sanayi gelirindeyse dünyada 90. olan Üniversitemizin, mühendislik alanındaysa devlet üniversiteleri arasında birinci olduğuna dikkat çekti.

Öğrencilerimizin mezun olduktan sonra şiddetle karşılaşmamalarını, hiçbir hastayı kaybetmemelerini, salgın dönemlerini en az zararla atlatmalarını ümit ettiğini dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, ailelere de öğrencilerini Üniversitemize emanet ettikleri için gönülden teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından önlük giydirme törenine geçildi. Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcımız ve Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İdris Şahin ile öğretim üyelerimizin ellerinden beyaz önlüklerini giyen öğrencilerimiz, hekimlik mesleğine ilk adım atmanın heyecanını, mutluluğunu ve gururunu aileleriyle yaşadı.