Düzce Üniversitesi
19.09.2023

Rektörümüz TV 41’deki Dipnot Programına Konuk Oldu

Rektörümüz Prof. Dr. Nedim Sözbir, TV 41’de yayınlanan Dipnot programına konuk olarak Üniversitemizle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Programda, Fazile Özkurt’un sorularını yanıtlayan Rektörümüz, Üniversitemizin; akademik faaliyetlerinden bilimsel araştırmalarına, başarılarından öğrencilere sunulan imkanlara kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulundu.

TEKNOFEST’te Üst Üste Beşinci Birincilik

Üniversitemizin altyapısının kuvvetli büyük bir üniversite olduğunu belirten Rektörümüz, 3 fakülte ve 5.700 öğrenciden, bugün 13 fakülte ve 31.000’den fazla öğrenciye ulaştıklarını vurguladı. Üniversitemizin başarılarından söz eden Rektörümüz, Üniversitemizin TEKNOFEST’in Ankara ayağında kazandığı birincilikle üst üste beşinci birinciliğini kazandığını, Orta İrtifa Roket Yarışması’nda da Türkiye ikincisi olduğunu sözlerine ekledi.

Fen Bilimleri” Alanında Birinci, “Mühendislik” Alanında da Devlet Üniversiteleri Arasında Yine Birinci

Times Higher Education'ın yaptığı 2023 Dünya Üniversite Sıralamaları'nda Üniversitemizin, ülkemiz üniversiteleri arasında “Fen Bilimleri” alanında birinci, “Mühendislik” alanında da devlet üniversiteleri arasında yine birinci sırada yer alarak büyük bir başarının sahibi olduğunu ifade eden Rektörümüz, son 50 yıl içerisinde kurulan dünyadaki en iyi üniversitelerin sıralandığı 2023 Genç Üniversiteler Dünya Sıralaması’nda ise ülkemizde devlet üniversiteleri arasında birinci olarak özverili, azimli ve gönülden çalışmanın karşılığını aldıklarını dile getirdi.

Organik Kimya Alanında Türkiye Birincisi

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK iş birliğinde hazırlanan “Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik Analizi” çalışmasında Üniversitemizin, alan bazlı karşılaştırmalardaki kalite göstergelerinde Organik Kimya alanında Türkiye birincisi olurken, 33 araştırma alanında en iyi üniversiteler arasına girdiği bilgisini paylaştı.

Yüzde Yüze Yakın Doluluk Oranı

Üniversitemizin yüzde yüze yakın doluluk oranı yakaladığını söyleyen Rektörümüz, bu tablonun eğitimdeki kaliteyi ve tercih edilen bir kurum olduklarını fazlasıyla gösterdiğinin altını çizdi. Üniversitemizin sadece eğitim ve araştırma alanında değil, topluma katkı alanında da önemli çalışmalar gerçekleştirdiğine dikkat çeken Rektörümüz, Bölgesel Kalkınma Üniversitesi olarak katma değerli ürünler ürettiklerini ifade etti.

Sağlık alanında da Tıp Fakültesi ve Hastanesi ile il dışından gelen hastaların da başarıyla tedavi edildiğini dile getiren Rektörümüz, her alanda şehrimize, bölgemize ve ülkemize katkı sunmak istediklerine işaret etti.

Yerel yönetimlerle ortak çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Rektörümüz, 3500’e yakın akademik ve idari personelimizle Düzce’ye insan kaynağı anlamında da fayda sağladıklarını belirterek Üniversitemizin; nitelikli eğitimi, başarıları, coğrafi konumu, kültürü ve doğal güzellikleriyle tercih edilen üniversitelerin başında geldiğinin altını çizdi.