Düzce Üniversitesi
20.04.2021

Gastronomi Her Türlü Yeniliğe Açık yeni Bir Bölüm

Üniversitemiz Gölyaka Meslek Yüksekokulu’nun 45. Turizm Haftası dolayısıyla düzenlediği etkinliklerde bugün “Gastronomi Eğitiminde Güncel Sorunlar” konusu ele alındı.

Moderatörlüğünü Gölyaka Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Mete Han Üner’in yaptığı panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Üniversitemiz Gölyaka Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Nejla Özmen, Meslek Yüksekokulu olarak 45. Turizm Haftası dolayısıyla düzenledikleri bu panellerin turizme önemli katkılarının olacağını ifade etti. Programın yararlı olması temennisinde bulunan Dr. Öğr. Üyesi Özmen, etkinliklere katkı sunanlara ve katılım sağlayanlara teşekkür etti.

Gerçekleştirilen açılış konuşmasından sonra Sinop Üniversitesi Gerze Meslek Yüksekokulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölüm Başkan Yardımcısı, Aşçılık Programı Öğr. Gör. Ufuk Samav bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Gastronomi ile mutfak sanatının birbirinden ayrılması gerektiğinin altını çizerek sözlerine başlayan Samav, gastronominin sadece yeme içme olarak düşünülmemesi gerektiğini söyledi. Gastronominin, ürünün tarlada üretiminden evdeki mutfak masasına gelinceye kadar geçen süreçleri takip ettiğini ifade eden Öğr. Gör. Ufuk Samav, gastronomiyi çok daha geniş bir sektör olarak düşünmek gerektiğini dile getirdi.

Ülkemizde gastronomi eğitimine de değinen Öğr. Gör. Samav, gastronomi eğitiminde bir standart olması gerektiğini, farklı üniversitelerde farklı eğitimlerin olmaması tavsiyesinde bulundu. Mezunları ve meslek çalışanlarını korumak için meslek odalarının kurulmasının önemini anlatan Ufuk Samav, meslekte standarttı korumak için birlikte hareket edilmesini söyledi.

Gastronomi, daha yeni bir sektör olduğu için yeniliklere ve yeni girişimlere açık olduğunu vurgulayan Öğr. Gör. Ufuk Samav, mesleğe farklılıklar kazandıranların ön plana çıkabileceğini ve başarılı olmak için birden çok fırsatın olduğunu vurguladı.