1. Çeraşe Tembot'u Anma Töreni

Aralık, 2017

 

Çeraşe Tembot'u Anma Töreni

Klasik Çerkes (Adıge) Edebiyatının kurucusu ve en önemli temsilcisi Çeraşe Tembot 115. Doğum yılında anıldı.

Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü Çerkes Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı tarafından düzenlenen Anma programı Düzce Üniversitesi İstiklal Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. 

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Çerkes Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fehmi Altın Çerkes kültürünün ülkemizde 150 yıllık bir geçmişi olduğunu belirtti ve kültürümüzü daha güzel bir şekilde tanıtmaya devam edeceğiz diye ekledi. Ayrıca kendilerine destek veren herkese teşekkür etti. 

Açılış konuşmasının ardından Çerkes Dili ve Edebiyatı Lisans ve Yüksek Lisans öğrencileri Çeraşe Tembot'un "Şapsığe Pşaşe" eserini iki bölüm halinde sahnede sergilediler.

Programın sonunda İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Faruk Ermemiş programı hazırlayan Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü Çerkes Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mira Khachemizova'ya teşekkür belgesi takdim etti. Prof. Dr. Mira Khachemizova, "Bu yıl, Çeraşe Tembot'un 115. doğum yılı. Kendisine Çerkes (Adıge) Edebitanının kurucusu, taşıyıcısı ve ilk yazarı diyebiliriz. Eski Çerkes yaşamı, sosyolojisi, tarihi gibi yazılarının yanı sıra kadının toplum ve aile içerisindeki önemini ve değerini derinlemesine işlemiştir." şeklinde konuştu.

Dr. Öğr. Ü. Faruk Ermemiş ise "İnsanı yaşatan dildir. Dil ölünce her şey onunla ölüyor. Dünyada 500 ölü dil var. Adıge Cumhuriyeti'nden kalkıp Üniversitemize gelen tüm öğretim üyelerimize ve bu dilin yaşatılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı. 

Etkinlikle ilgili basında yer alan haberler:

https://www.sondakika.com/guncel/haber-edebiyatci-cerase-tembot-anildi-10369303/

https://jinepsgazetesi.com/2018/01/cerase-tembotu-unutmadilar-2/

https://cerkesfed.org/haberler/diaspora-haberleri/cerase-tembot-duzce-universitesinde-anildi/

https://www.milliyet.com.tr/yerel-haberler/duzce/klasik-adige-edebiyatcisi-cerase-tembot-115-dogum-yilinda-anildi-12478560

 

Dr. Öğr. Ü. Fehmi ALTIN'ın Açılış Konuşması

 

Çeraşe Tembot'un "Şapsığe Pşaşe" eserinden öğrencilerin sergilemiş olduğu tiyatro gösterisi ve şiirsel dinletiler