2. Çerkez (Adıge) Kültüründe Roman, Çağdaş Çerkez Yazar Meşbaşe İshak

Çağdaş Çerkez roman yazarı ve şair Meşbaşe İshak 21 Kasım 2016 tarihinde Düzce Üniversitesinin konuğu oldu.Üniversitenin İstiklal konferans salonunda Çerkez Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim üyeleri ve öğrencilerinin kendisi için hazırladığı programa katıldı. Ayrıca programa çok sayıda Çerkez sivil toplum kuruluşu ve Düzce ve çevre illerde ikamet etmekte olan Çerkezler yoğun ilgi gösterdi. 

Açılış konuşmalarının ardından konferans salonunda ki program, öğrencilerin Meşbaşe İshak’ın şiir ve yazılarından pasajlar okuması ile açıldı.  Daha sonra onun şiirlerinden bestelenmiş şarkılar garmonist Zurab Trialadze eşliğinde seslendirildi. Ardından sahneye davet edilen Meşbaşe İshak gördükleri karşısında çok duygulandığını, öğrencilerin kendisine büyük sürpriz  ve mutluluk yaşattığını söyleyerek romanlarından, şiirlerinden pasajlar okudu.

Meşbaşe İshak’ın konuşmalarını Fahri Huvaj Türkçeye çevirdi. Adıgey cumhuriyeti eski kültür bakanı Çemişo Gazi, gezi sponsoru ve kültür destekçisi Yaşar Nogay, çevirmen Mevlüt Atalay’da M.İshak’ın Türkiye gezisi ile ilgili kısa konuşmalar yaptılar. Panelde, D.Ü rektör yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş, Kafkas dilleri bölüm başkanı Yrd. Doç. Fehmi Altın, Düzce Adıge Khase derneği yöneticileri ve üyeleri ile Düzce’li çerkesler hazır bulundular. 

Düzce Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç Meşbaşe ishak’a üniversitenin teşekkür plaketini sundu ve konuşma yaptı.    

İnteraktif sohbetle devam eden panel,bölüm öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin konuklarla toplu fotoğraf çektirmesi ile sonlandı.

Basında Çıkan Haberler için Linkler:

https://jinepsgazetesi.com/2017/02/unlu-adige-sair-ve-yazar-mesbase-ishak/

https://cherkessia.net/news_detail.php?id=7071

Roman Yazarı ve Şair Meşbaşe İshak