2.05.2024

Çerkez Dili ve Kültürü Günleri Etkinliği 10. Yıl Kutlama Programı

Çerkez Dili ve Kültürü Günleri Etkinliği 10. Yıl Kutlama Programı (26-27.04.2024)

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü Çerkez Dili ve Kültürü Anabilim Dalı tarafından düzenlenen “Çerkez Dili ve Kültürü Günleri Etkinliği 10. Yıl Kutlama Programı” 26-27 Nisan 2024 tarihinde farklı etkinliklerle gerçekleştirildi. 

Çerkez Dili ve Kültürü Anabilim Dalı’nın eğitim-öğretime başlamasının 10. yılı nedeniyle düzenlenen program  kapsamında, ilk gün, Adige Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davud Mamiy ve beraberindeki heyet, Rektörümüz Prof. Dr. Nedim Sözbir’le bir araya geldi. Adıge Devlet Üniversitesi katılımcıları sırayla; Adıge Devlet Üniversitesi Rektörü – Prof. Dr. Davud Mamiy, Adıge Devlet Üniversitesi Uluslararası Faaliyetlerinden Sorumlu Rektör Yardımcısı – Prof. Dr. Tkhatuk Susanna Ruslanovna, Adıge Devlet Üniversitesi Adıge Filolojisi ve Kültürü Fakültesi Dekanı – Doç. Dr. Ahmetova Julieta Aminovna, Adıge Devlet Üniversitesi Adıge Filolojisi ve Kültürü Fakültesinde daha önceden Dekanlık görevini yürütmüş olan – Doç. Dr. Khamerzokova Nuriyet Aslanovna.

Konuk Rektörü ve heyetini Üniversitemizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektörümüz, Adige Devlet Üniversitesi ile Üniversitemiz arasında sosyal, kültürel ve akademik alanlarda yakın ilişki ve iş birliği olduğunu belirterek bu iş birliğini daha da geliştirmek istediklerini ifade etti. Adige Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davud Mamiy ise Üniversitemizde bulunduğu için büyük mutluluk ve onur duyduklarını dile getirerek, kendilerine gösterilen yakın ilgi için teşekkür etti.

26 Nisan günü makam ziyareti sonrasında Üniversitemiz ile Adige Devlet Üniversitesi arasında Akademik İş Birliği Protokolü imzalandı. Protokol imza töreninin ardından konuk heyet, Üniversitemizde bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

İlk olarak Üniversitemiz Süs ve Tıbbi Bitkiler Botanik Bahçesi’ni ziyaret eden Adige Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davud Mamiy ve beraberindeki heyet, daha sonra Mühendislik Fakültesi XR Laboratuvarı’nı ziyaret etti. Fen Edebiyat Fakültesi Dil Laboratuvarı ile devam eden ziyarette, laboratuvarın oluşturulmasındaki destekleriyle Çerkez dili ve kültürünün gelişmesine yapmış olduğu katkılarından dolayı Kuşmezoko Ömer Orman ve ailesine teşekkür belgesi takdim edildi.  

Sonrasında Üniversitemizin çevre ve sağlık alanlarında ihtisaslaşma programındaki en önemli merkezlerin başında gelen Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni (DÜTAGAM) ziyaret eden Adige Devlet Üniversitesi heyetine, merkezin çalışma alanları ve hizmetleri noktasında bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunuldu. Ziyaretler sonrası Çerkez Dili ve Kültürü Günleri Etkinliği 10. Yıl Kutlama Programı’nın ilk günü sona erdi.

“Çerkez Dili ve Kültürü Günleri Etkinliği 10. Yıl Kutlama Programı” 27 Nisan'da gerçekleştirilen etkinliklerin ardından sona erdi. 

Programa; Düzce Milletvekili Talih Özcan, Rektörümüz Prof. Dr. Nedim Sözbir, Adige Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davud Mamiy, Üniversitemiz Kurucu Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu ve davetli konuklar katıldı.

Program öncesinde Rektörümüz Prof. Dr. Nedim Sözbir, Adige Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davud Mamiy, Üniversitemiz Kurucu Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu ve davetli konuklar tarafından Çerkez kültürüne ait eserlerin ve resimlerin yer aldığı serginin açılışı gerçekleştirildi. Adige Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davud Mamiy, Üniversitemiz Anı Defteri’ni imzaladı.

Çerkez Dili ve Kültürü Anabilim Dalı’nın Üniversitemizde eğitim-öğretime başlamasının 10. yılı nedeniyle düzenlenen programın ikinci ve son günü; Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fehmi Altın’ın konuşmasıyla başladı. Çerkez Dili ve Kültürü Anabilim Dalı’nın kuruluşundan bugünlere gelmesinde emeği olan herkese teşekkür eden Dr. Öğr. Üyesi Fehmi Altın, öğrencilere uluslararası geçerliliği olan kaliteli bir eğitim-öğretim niteliği kazandıracaklarını ifade etti.

Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü Çerkez Dili ve Kültürü Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mira Nuhovna Haçemizova, kendileri için bugünü bayram olarak nitelendirerek, Adige dilini ve kültürünü nesilden nesile aktardıklarını söyledi.

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Duygu Ekinci, Fen Edebiyat Fakültesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü hakkında bilgiler paylaşarak bu bölümleri bölgeye kattıkları için destek olanlara teşekkür etti. Çerkez Dili ve Edebiyatı’nın var olduğunu belirten Prof. Dr. Duygu Ekinci, bu bölümlerin 100. yıl kutlamalarının da yapılmasını temenni ederek sözlerini sonlandırdı.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Üniversitemiz Kurucu Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu döneminde kendisinin Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı görevindeyken Çerkez Dili ve Kültürü Anabilim Dalı’nın kurulma sürecinin başladığını söyleyerek, bir hayalin gerçekleştiğini ve büyük bir özveriyle bugünlere gelindiğini dile getirdi. Lisans programının yanı sıra yüksek lisans ve doktora programını da açtıklarına dikkat çeken Prof. Dr. İlhan Genç, halkın da büyük desteği olduğunu vurguladı.

Üniversitemiz Kurucu Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, dünyadaki dillerin de konuşulmadıkları, yazılmadıkları ve aktarılmadıkları zaman öldüklerini söyleyerek, Düzce Üniversitesi’nde Çerkez/Adige dilini yaşatmak, konuşulan bir dil olarak tutmak ve nesilden nesile sözlü ve yazılı dil ve kültür ürünleriyle aktarımını desteklemek üzere Çerkez Dili ve Kültürü Programının açılışının 10.yılında büyük onur duyduğunun altını çizdi.

Adige Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davud Mamiy yaptığı konuşmada, 10 yılın hızlı geçtiğini ifade ederek çok mutlu ve gururlu olduğunu dile getirdi. Yeni protokollerle daha güçlü iş birlikleri oluşturduklarını söyleyen Prof. Dr. Davud Mamiy, bu 10 yıllık tecrübenin gelecek için daha büyük imkan ve fırsat tanıyacağına işaret etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Nedim Sözbir ise, Çerkez Dili ve Kültürü Anabilim Dalı’nın Düzce’de olmasının çok önemli olduğuna dikkat çekti. Dillerin ölmemesi için Üniversitemizin bu girişiminin çok isabetli olduğunu belirten Rektörümüz, dillerin bizim mirasımız ve güzelliklerimiz olduğunu sözlerine ekledi. Çerkez Dili ve Kültürü Anabilim Dalı’nın 10. yılında kuruluşundan bugüne destek olan Üniversitemiz Rektörlerine, akademisyenlerine ve Adige derneklerine teşekkür ederek konuşmasını noktaladı.

Çevrim içi bağlantılar ve Adige Devlet Üniversitesi öğrencilerinin hazırladığı online sunumlarla devam eden programda, Üniversitemiz Çerkez Dili ve Kültürü Anabilim Dalı öğrencilerinin hazırladığı oldukça başarılı edebi çalışma ve sunumlar, katılımcılar tarafından ilgi ve beğeniyle takip edildi. Son olarak Düzce Adige Kültür Derneği’nin Wararida Mızıka grubunun müzikal görsel şovu, programa özel bir anlam ve renk kattı.

Çerkez Dili ve Kültürü Günleri Etkinliği 10. Yıl Kutlama Programı, Gala Yemeği ile sona erdi. Gala yemeğine Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Milletvekili Talih Özcan, 65. Hükümet Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Rektörümüz Prof. Dr. Nedim Sözbir, Adige Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davud Mamiy ve davetli konuklar katıldı. Gala Yemeği’nde Çerkez Dili ve Kültürü Anabilim Dalı’nın kurulması ve gelişmesine katkı sunanlara teşekkür edilerek bu özel günle ilgili duygu ve düşünceler paylaşıldı.