Asos İndeks Atıf Dizini Veritabanı

             

     Asos  İndeks; Türkiye’de  var olan  dizinleme  kültürünün  üzerine  kurulmuş,  yayınlanan  tam  metin  ve  bu metinlerdeki  atıf yapan  ile  atıf yapılan metin  arasındaki ilişkiyi  bilimin  hizm etine  sunan bir  veritabanıdır . Asos İndeks  kapsamı;  Fen,  Sağlık ve Sosyal  bilimler  alanında  yayın  yapan  dergileri  indekslemek  ve dergilerde yayınlanan  makalelere  yapılmış  atıfları  araştırmacılara  sunmak  şeklindedir . Asos  İndeks’t e , ulusal  ve uluslararası  y ayın  yapan  1400’den fazla dergiye  erişebilir,  bu  dergilerde yayınlanan  160.000’den  fazla makaleye  ait  tam  metinleri  araştırmalarınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca Asos  İndeks  tarafından  taranan dergilerden çalışmalarınıza  yapılan  atıfları  görüntüleyebilirsin İndeks’e bilgisayarlarınızdan  veya  mobil cihazlarınızdan  erişebilirsiniz.

Asos İndeks; Türkiye’de var olan dizinleme kültürünün üzerine kurulmuş, yayımlanan tam metin ve bu metinlerdeki atıf yapan ile atıf yapılan metin arasındaki ilişkiyi bilimin hizmetine sunan bir veritabanıdır. Bilim insanlarının yaptığı çalışmaların görünürlüğünü ve görünürlüğünün artırılmasını amaç edinmiştir. 

Asos İndeks kapsamı; Fen Bilimleri , Sağlık ve Sosyal Bilimler alanında yayın yapan dergileri indekslemek ve dergilerde yayımlanan makalelere yapılmış atıfları araştırmacılara sunmak şeklindedir. 1000’den fazla dergi, 160.000’den fazla makale ve 1.500.000’den fazla atıf yer almaktadır. 

Asos indeks; öğrenci ve akademisyenlerin araştırmalarında kullanabileceği tam metinlere erişimlerini kolaylaştırmayı amaç edinmiştir. Ayrıca indeks; dergi editörü, yöneticiler ve kamuoyu için raporlar yayımlamayı hedeflemektedir. Asos İndeks kullanılabilir kolay arayüzü mobil cihazlardan kullanıma uygundur.