Erasmus K-171 Projeleri

Planlanan hareketlilik projesi her iki ülke için de çok değerlidir. Hareketlilik sırasında ve sonrasında hareketliliği gerçekleştiren personellerin ve öğrencilerin kurumlarına katkılarının birçok sebepten ötürü önemli etkilere sebep olacaktır. Bu anlaşma ile hedeflenen etkiler  şu şekilde sıralanabilir:

-Küreselleşme modernite ile birlikte yok olmaya yüz tutan çerkez dilinin sürdürülebilirliğini sağlamak için karşılıklı eğitim ve araştırma yaklaşımı geliştirmek için gerekli becerileri kazanmak,

-Adige Dili ve Kültürü ve Doğa Bilimleri alanlarında her iki üniversite arasında hedeflenen personel hareketliliği ile karşılıklı tecrübe paylaşımı gerçekleştirmek.

- Adige Dili ve Kültürü ve Doğa Bilimleri alanlarında gerçekleştirilecek hareketlilikler sayesinde karşılıklı laboratuvar vb materyal kaynakları etkin bir şekilde kullanmak.

- Adige Dili ve Kültürü ve Doğa Bilimleri alanlarında gerçekleştirilmesi planlanan personel hareketliliği ile eğitimler yolu ile her iki üniversitedeki öğrencilerin alanlarında farklı bir vizyon ve bilgi birikimi ile tanışmasını gerçekleştirmek.

-Yine iki kurum arasındaki öğrenci hareketliliği kapsamında öğrencilerin farklı eğitim ve araştırma fırsatları ve yaklaşımları yerinde tecrübe etmesini sağlamak.

 

-Tüm bu gelişmelerin her iki ülkede de ulusal bazda etki yaratması ve toplumun geniş kesimlerince oluşması hedeflenen bir tarih, kültür ve bütünleşme bilinci oluşturması beklenmektedir.