Rektörün Mesajı

Sevgili Öğrencilerimiz,

2006 yılında kurulan ve kısa sürede, ülkemizin uzun tarihi geçmişe sahip köklü üniversiteleriyle rekabet edebilen bir üniversiteye dönüşen Düzce Üniversitesi, nitelikli akademik faaliyetleriyle şehrin ve bölgenin lokomotif kurumlarının başında gelmektedir.

“Değer Üreten Üniversite” felsefesiyle kurulan ve bölgenin bilim, kültür ve sanat üssü haline gelen Üniversitemiz; yerelde kalkınmayı hedefleyen, inovasyonu destekleyen, toplumu ve sanayiyi kucaklayan, 4. nesil üniversite olarak sistemli, planlı ve kararlı bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.

İstanbul ve Ankara gibi iki büyük metropol şehrin orta noktasında yer alan Üniversitemiz, stratejik konum avantajının yanı sıra seçkin akademik kadrosu, katma değerli bilimsel çalışmaları, her alanda elde ettiği başarıları ve kampüs imkanlarıyla tercih edilen ve saygın bir üniversite olmanın gururunu yaşamaktadır.

Times Higher Education'ın yaptığı 2023 Dünya Üniversite Sıralamaları'nda (World University Rankings 2023) ülkemiz üniversiteleri arasında “Fen Bilimleri” alanında birinci olan Üniversitemiz,  “Mühendislik” alanında da devlet üniversiteleri arasında yine birinci sırada yer alarak dünya üniversitesi apoletini fazlasıyla hak etmektedir.

“Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı” kapsamında “Bölgesel Kalkınma Odaklı Yükseköğretim Kurumu” seçilme başarısı da gösteren Üniversitemiz, Sağlık ve Çevre alanında ihtisaslaşarak bölgenin sürdürülebilir kalkınmasında örnek bir rol model misyonu üstlenmiştir.

100’den fazla öğrenci topluluğu ile öğrencilerimizin sosyal, kültürel, mesleki ve kişisel gelişmelerine imkan sağlayan Üniversitemiz, düzenlediği iş fikri yarışmalarıyla bölgenin Ar-Ge, inovasyon ve girişimcilik merkezi Düzce Teknopark’ta şirket kurma imkanı sağlamakta, daha eğitim hayatlarının başında hayallerini gerçekleştirebilecek bir kariyer imkanı öğrencilerimizi beklemektedir.

Kapalı spor salonu, yarı olimpik yüzme havuzunun yer aldığı spor kompleksi, kapalı halı sahası ve tenis kortları, 2.000 kişilik tribün kapasiteli stadyumu gibi modern spor ve sanat tesisleri ile öğrencilerimize bilimden sanata, kültürden spora kadar hayal edebilecekleri tüm olanakları fazlasıyla sunmaktayız.

Doğa, kültür ve turizmin iç içe olduğu Düzce’de huzurlu bir eğitim imkanı sağlayarak; küresel rekabetin yoğun olarak yaşandığı günümüz dünyasında, öğrencilerimizi mesleklerini icra edebilecek tam donanımda yetiştirmekte ve geleceğe hazır bireyler olarak ülkemizin insan gücüne katkı sağlamaktayız.

Ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için milli değerlere sahip, çağın gerektirdiği bilgiye hakim, topluma fayda sağlayan, dinamik gençler yetiştirmeye ilk günkü heyecanımızla devam etmekteyiz.

Saygı ve sevgilerimle…

Prof. Dr. Nedim SÖZBİR

Düzce Üniversitesi Rektörü