Genel Sekreter

Nihat YILDIZ, 1963’te Çorum’da doğmuştur. 1988 Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur. Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde İngilizce hazırlık eğitim görmüştür. Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) Kamu Yönetimi Tezli Yüksek Lisans mezunudur.

1990-2004 yılları arasında İçişleri Bakanlığı’nda Mahalli İdareler Kontrolörü, Başkontrolörü ve Kurul Başkan Yardımcısı, 2004-2008 yılları arasında Ankara Mamak Belediyesi Başkan Yardımcısı, 2009-2018 yılları arasında Ankara Keçiören Belediyesi Başkan Yardımcısı, 2019-2022 yılları arasında ise Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

“Türkiye'de Belediyelerin Dış Yönetsel Denetimi-1998”, “Kent İçi Trafik Hizmetlerinin Belediyelere Devri-2001”, “Belediye Başkanları ve Belediye Meclisi Üyelerine Temel Bilgiler-2004” olmak üzere yayımlanmış 3 adet araştırma ve kitabı bulunmaktadır. Bazıları hakemli olmak üzere çeşitli dergi ve yayın organlarında Kamu Yönetimi, Kamu Denetimi ve Yerel Nitelikli Hizmetler konularında yayımlanmış onlarca makale, araştırma ve inceleme yazıları mevcuttur.

Başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere, Türkiye Belediyeler Birliği, Valilikler, Büyükşehir, İl ve ilçe Belediyeleri ile diğer Mahalli İdare Birliklerince düzenlenen 100’den fazla programda, Belediye Başkanlarına, Belediye Meclis Üyelerine, Bakanlık ve Mahalli İdare personel ve yöneticilerine mevzuat eğitimleri vermiştir.

AB üyesi ülkeler, ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Kanada, Avusturalya, Kazakistan, Kırgızistan gibi pek çok ülkede, yönetim, denetim ve yerel hizmetler gibi alanlarda gözlem, araştırma ve incelemelerde bulunmuştur. 

2022 Aralık ayından bu yana Üniversitemiz Genel Sekreteri olarak görev yapmaktadır. 

İyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.