YÖK ve Kalkınma Bakanlığı Yetkilileri Üniversitemizin Bölgesel Kalkınma Odaklı Çalışmaları Kapsamında Saha Ziyaretinde Bulundu

Haz 02

Üniversitemiz, “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında çevre ve sağlık alanlarında yaptığı çalışmalara yönelik bilgilendirme toplantısında, YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Aydın, Kalkınma Bakanlığı Eğitim ve Kültür Dairesi Başkanı Mehmet Yavuz, Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu, ve beraberindeki heyetle istişarelerde bulundu.

Çevre konusunda, “Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı”, sağlık konusunda ise “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp” alanında çalışmalar yürütecek olan Üniversitemiz, bu kez YÖK ve Kalkınma Bakanlığı yetkililerine, yapılan faaliyetler ve projelere ilişkin yol haritasıyla ilgili bilgilendirmede bulundu.

YÖK ve Kalkınma Bakanlığı yetkililerinin ağırlandığı programa; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlhan Genç ve Prof. Dr. İdris Şahin, Genel Sekreterimiz Hasan Sadi Ateş ile proje kapsamında çalışmalar yürüten öğretim üyelerimiz katıldı.

Programda konuşan YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Aydın, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’la birlikte yenileşme sürecine girdiklerini ifade ederek öğrencilerle ilgili dijitalleşme çalışmalarını, araştırma üniversitelerini ve bölgesel kalkınma odaklı projeleri bu yenileşme sürecine örnek gösterdi. Teknoloji Transfer Ofislerinin ve Teknoparkların yaygınlaştırılması, Ar-Ge fonlarının artırımı ve Kalkınma Ajanslarının kurulması gibi çalışmaların Türkiye’nin 2023 vizyonuna önemli katkılar sağlayacağını dile getiren Prof. Dr. Aydın, YÖK olarak üniversitelerin bölgesel kalkınmaya, ana misyonundan feragat etmeden odaklanmalarını istediklerine dikkat çekti. “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi”ni vizyon proje olarak nitelendiren Prof. Dr. Orhan Aydın, Üniversitemizin bu projede yer aldığı için seçilmiş bir üniversite olduğunu belirterek Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar başta olmak üzere Üniversitemizi tebrik etti.

YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Aydın’ın ardından sağlık ve çevre alanlarında yapılan çalışmalara yönelik bilgilendirmede bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Üniversitemizin akademik faaliyetleri, girişimcilik eğitimleri ve bilimsel başarılarından bahsederek sözlerine başladı.

Projede yerel aktörlerle dayanışmanın önemine vurgu yapan Rektörümüz, bu süreçte hem iç hem de dış paydaşlarla görüştüklerini ve akademisyenlerle arama toplantıları yaptıklarını ifade etti. Toplantılar sonucunda çevre alanında 20, sağlık alanında ise 17 proje önerisi çıktığını belirten Rektörümüz, 37 proje arasından; çevre konusunda “Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı”, sağlık konusunda ise “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp” alanının belirlendiğini sözlerine ekledi.

Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı alanında bölgemizin en önemli tarımsal ürünü olan fındık başta olmak üzere tarımsal atıklardan katma değeri yüksek endüstri ürünleri ve kompozit malzeme ürünleri üretileceği bilgisini paylaşan Rektörümüz, Üniversitemizin fındık kabuğundan ekolojik boya üretimini projeye örnek gösterdi. Tekstil firmalarının ekolojik boya konusunda çok istekli olduklarını dillendiren Rektörümüz, bu bilimsel çalışmanın ticarileşmek üzere olduğuna işaret etti.

Üniversitemizin, 320 yatak kapasiteli, yıllık 60 milyon işlem hacimli Hastanesi ve 40 bin m2 yeni hastane binasıyla sağlıkta büyük bir potansiyeli olduğunun altını çizen Rektörümüz, sağlık konusunda Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp alanında yapılacaklar hakkında da önemli bilgiler verdi. Bölgemizin endemik bitki çeşitliliği yönünden zengin olduğunu belirten Rektörümüz, bu bitkilerden elde edilecek ilaç ekstraktı, fitoterapi, apiterapi ve ozon tedavisi gibi uygulamalarla Düzce’yi bu alanda merkez yapmak istediklerini bir kez daha vurguladı. Sağlık turizmi için otel işletmecilerinin, bitki ekstraktı üretimi için çiftçilerin eğitileceğini söyleyen Rektörümüz, halk arasında deli bal olarak bilinen baldan tansiyon düşürücü geleneksel tıbba özel ilaç üretimi çalışmalarını da katılımcılarla paylaştı.

Konuşmasının son bölümünde süreçle ilgili yapılan çalışmaları özetleyen Rektörümüz, proje için uzman akademisyenlerimizden oluşan bir ekip oluşturulduğunu, daha fazla kurumsallaşmak adına Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörlüğü kurulduğunu ifade etti. Arama toplantıları yapılarak kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerin belirlendiğini dile getiren Rektörümüz, sonrasında basın mensupları, bölüm başkanlarımız, Tıp Fakültesi öğretim üyelerimiz, Düzce Valisi ve İl Genel Meclisi Üyeleri, Düzce TSO, Organize Sanayi Bölgesi, sanayiciler, Düzce Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyeleri ve son olarak da sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldiklerini ifade etti.

İki alanla ilgili Araştırma ve Uygulama Merkezlerinin kurulması kararını Senato’dan geçirdiklerini ve YÖK’e sunduklarını söyleyen Rektörümüz, eğitim ve sertifikalandırma programlarına başladıklarını belirterek sözlerini sonlandırdı.

Programın son bölümünde YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Aydın, Kalkınma Bakanlığı Eğitim ve Kültür Dairesi Başkanı Mehmet Yavuz, Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu ve öğretim üyelerimiz süreçle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Programın sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Üniversitemizin Düzce için yaptığı çalışmaların yer aldığı “Düzce’ye Değer” adlı kitabı konuk heyete hediye etti.