Üniversitemiz Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Alanındaki Hammadde İhtiyacı İçin Önemli Çalışmalar Yürütüyor

Ara 21

Üniversitemiz Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörlüğü; Koordinatörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş başkanlığında, tıbbi ve aromatik bitki fide yetiştiriciliği yatırımı yapan Mezopotamya A.Ş. firması yetkilileri Özkan Durmuşoğlu, Özkan Aktop, Oktay Alkan, bölgemizde üretilecek tıbbi ve aromatik bitkiler için satın alım garantisi veren Melisa Defne A.Ş. firması yetkilileri Zafer Şen ve Mustafa Alıcı ile tıbbi bitki ekimi denemeleri yapan çiftçilerle DÜBİT laboratuvarında bir araya geldi.

Üniversitemizin ihtisaslaşma çalışmaları kapsamında iki yıldır yürüttüğü tıbbi bitki ekim Ar-Ge çalışmaları, bölgemizin kalkınması için üretime dönüşüyor.  Üniversitemiz; Ar-Ge çalışmaları sonucu ve sanayinin ihtiyaçları neticesinde başta kekik, adaçayı, melisa, rezene ve stevia bitkilerinin yüksek miktarlı üretimlerine 2019 yılı itibarıyla başlıyor.

Bu bağlamda Üniversitemizin danışmanlığında ve teknik desteği ile çiftçilerimizin ihtiyaç duyacağı tıbbi-aromatik bitki fidelerini hem istenilen kalitede, hem de uygun maliyette teminini Mezopotamya A.Ş. firması üstlenirken, Melisa Defne A.Ş. firması ise çiftçilerimiz ile sözleşme yaparak satın alım garantisi vermeyi taahhüt etti. Toplantıda, ilgili ürünlerin ekimi ile ilgilenen vatandaşlarımıza Üniversitemizin her türlü teknik desteği vermeye devam edeceği ifade edildi.

Başta Düzce olmak üzere ülkemizdeki Geleneksel ve Tamamlayıcı tıp alanındaki hammadde ihtiyacı için çok önemli olan bu iş birliğinin haricinde Üniversitemiz, alanın ihtiyacı olan kaliteli ve standardize ara mamullerin (sabit yağ, uçucu yağ ve ekstrelerin) üretimi, yeni ürün geliştirme, geliştirilen ürünlerin preklinik-klinik çalışmaları ile ilgili alanlarda da büyük bir özveri ile çalışmaya devam ediyor.