Üniversitemiz Adıgey Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Üst Düzey Yetkililerini Ağırladı

Nis 25

Adıgey Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Murat Kumpil ve beraberindeki Adıgey Cumhuriyeti üst düzey devlet yetkilileri, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı ziyaret ederek Üniversitemizdeki programa katıldı.

Programa; Adıgey Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Murat Kumpil, Adıgey Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Çeraşe Anzavur, Adıgey Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mamy Davut, Maykop Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kuyij Saide, devlet yetkilileri ve davetli konuklar katıldı.

İlk olarak Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı ziyaret eden Adıgey Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Murat Kumpil ve beraberindeki heyet, daha sonra Cumhuriyet Konferans Salonu’nda düzenlenen programa katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fehmi Altın, Adıgey Devlet Üniversitesi ile birlikte çalışmalarının devam edeceğini belirterek, Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün Üniversitemizde kurulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Programda konuşan Üniversitemiz Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mira Haçemizova, Adıgey Cumhuriyeti’nin değerli konuklarını ağırladıkları için mutluluk duyduklarını ifade etti. 2013’te akademisyen olarak Düzce Üniversitesi’ne geldiklerini söyleyen Prof. Dr. Mira Haçemizova, altıncı eğitim yılını bitirmek üzere olduklarını dile getirerek gerçekleştirdikleri eğitim-öğretim faaliyetlerinden bahsetti. Hiçbir zaman yalnız olmadıklarını, kendilerine Üniversitemizin ve Düzce’nin destek olduğunu dile getiren Haçemizova, sözü mezun öğrencilerimizden Şınaho Gizem Daşdemir’e bıraktı.

Şınaho Gizem Daşdemir’in duygu ve düşüncelerini aktarmasının ardından Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, konuşmasını gerçekleştirdi. Adıgey Bayrak Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan Rektörümüz, Adıgey Cımhuriyeti Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyeti ağırladıkları için mutluluk duyduklarını dile getirdi. Her zaman ilkleri başaran Üniversitemizin; Çerkez Dili ve Edebiyatı lisans, yüksek lisans ve doktora programlarının kurulmasıyla yine ilklere imza attığına dikkat çeken Rektörümüz, bu coğrafyanın mozaiğine şekil vermekten ve ilklere öncülük etmekten onur duyduklarını sözlerine ekledi.

Programda bir konuşma gerçekleştiren Adıgey Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mamy Davut, Adıgey Devlet Üniversitesi’ni, Güney Rusya’nın Maykop şehrinde kurulmuş kadim bir üniversite şeklinde nitelendirdi. 13 fakülte ve 2 enstitünün yer aldığı üniversitede 13 bin öğrencinin eğitim gördüğünü ifade eden Prof. Dr. Mamy Davut, Üniversitemizle olan stratejik iş birliğini daha da derinleştirmek istediklerini söyledi.

Adıgey Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Çeraşe Anzavur’un Adıgey eğitim sistemi hakkında bilgi vermesiyle devam eden programda Adıgey Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Murat Kumpil, konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi.

Adıgey Bayrak Günü’nde Üniversitemizde kendilerini ağırladıkları için Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, akademisyenlerimiz ve Üniversitemiz yetkililerine teşekkür eden Murat Kumpil, konuksever ülkemizde çok sıcak şekilde karşılandıklarını belirtti. Üniversitemizin çok hızlı geliştiğini söyleyen konuk Cumhurbaşkanı, gerçek anlamda bir bilim merkezine dönüştüğüne işaret etti. Ülkemiz ve Rusya arasında büyük bir dostluk ilişkisi olduğuna değinen Murat Kumpil, bu iki ülkenin bu yılı turizm ve kültür yılı ilan ettiklerini dillendirerek bu yolda her türlü destek ve çabaya hazır olduklarının altını çizdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından Adıgey Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Murat Kumpil’e hediye takdim edilmesiyle sona eren Üniversitemiz programının ardından, konuk heyet için Köprübaşı köyünde de bir program düzenlendi.