Tarihsel Dönemlere Göre Kadının Güzellik Anlayışı Anlatıldı

May 10

Üniversitemiz Öğrencileri Tarih Topluluğu tarafından düzenlenen“2. Abülhamid Döneminde Kadın Güzelliğini Tartışmak” konulu panelde Dr. Öğr. Üyesi Berrak Burçak, bilgi ve birikimlerini katılımcılarla paylaştı.

Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinliği açılış konuşmasını yapan Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş, etkinliğin herkes için faydalı olması temennisinde bulunarak, programa katkı sağlayanlara teşekkür etti.

Gerçekleştirilen açılış konuşmasından sonra sunumunu yapmak için kürsüye davet edilen Dr. Öğr. Üyesi Berrak Burçak, Tanzimat Fermanı ile birlikte Osmanlı’nın hayatında önemli değişiklikler olduğunu söyleyerek kadınların bu dönemde kamusal alanda yer almaya başladıklarını ifade etti. Tanzimat döneminde Batı’nın etkisi altına girildiğini ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Burçak, bu dönemde kozmetik ürünlerinin Osmanlı topraklarına girmeye başladığını ve kadınlar arasında modanın oluşturulmaya başlandığını söyledi.

Abdülhamit döneminde kadın güzelliğinin sağlıkla bağdaştırıldığını söyleyen Burçak, vücudumuzun muntazam işleyişinin dışa yansıması olarak güzel bir kadının sağlıklı bir kadın olduğu anlamına geldiğini ifade etti.

Ülkemizdeki nüfusu hakkında da açıklamalarda bulunan Dr. Öğr. Üyesi Burçak, Tanzimat’tan itibaren ülkede nüfus endişesi olduğunu söyleyerek, doğum ve doğurganlığın önem kazanmasıyla kadın vücudunun ve güzelliğinin ön plana çıktığını ve doğurganlıkla güzelliğin bağdaştırıldığını ifade etti.

2. Abdülhamit döneminde kadının, toplumun en küçük öğesi olan aileyi ayakata tutan kişi olarak görüldüğünü ve İmparatorluğun sağlığını kadın sağlığıyla eşleştirildiğini dile getirdi.

Panel sonunda yaptığı başarılı çalışmaları ve sunumu için Dr. Öğr. Üyesi Berrak Burçak’a Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş teşekkür belgesi takdim etti.