Sarıkamış Harekatı ve Düzceli Ahmet Fevzi Paşa Anlatıldı

Ara 27

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü, 1. Dünya Savaşı’nda Doğu Cephesi’nde başlatılan Sarıkamış Harekatı’nı anma vesilesi ile “Sarıkamış Muharebeleri ve Ahmet Fevzi Paşa” adlı konferans düzenledi.

Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nuri Yazıcı’nın bilgi ve deneyimlerinin paylaşıldığı programa; Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Ahmet Fevzi Paşa’nın torunları, Düzce Adige Kültür Derneği Başkanı Murat Seyok, öğretim elemanlarımız, öğrencilerimiz ve davetli misafirler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını gerçekleştirmek için kürsüye davet edilen Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Sarıkamış denince milletimizin içinde bir burukluk oluştuğunu söyleyerek, vatanımız ve milletimizin bekası için canlarını feda eden kahraman şehitlerimize minnet ve şükranlarını sundu. Tarih bilincini korumak ve vatanımız ve milletimizin bağımsız geleceği için yapılan fedakarlıkları unutmamak adına bu tür programların önemine değinerek, programa sunum yapmak için gelen Doç. Dr. Nuri Yazıcı’ya, Ahmet Fevzi Paşa’nın torunlarına ve programa katkı sunanlara teşekkür etti.

Gerçekleştirilen açılış konuşmasından sonra kürsüye davet edilen Doç. Dr. Nuri Yazıcı, Düzce Üniversitesi’nde olmaktan ve Düzceli bir kahramanı anlatmaktan dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirerek, kendisine bu fırsatı verenlere teşekkür etti. Bugün 80 milyonluk Türkiye’nin geçmişinde yatan en önemli olaylardan bir tanesinin de Sarıkamış olduğunu söyleyen Yazıcı, Sarıkamış Harekatı’nın başladığı yıldönümünde harekata katılan kahraman askerlerimizi ve şehitlerimizi anarken, cephede önemli işlere imza atmış Kolordu Komutanı olarak Sarıkamış Harekatı’nda görev almış Düzceli Ahmet Fevzi Paşa’yı da unutmamak gerektiğini dile getirdi.

Ağır kış şartlarında Rus Kafkas Ordusu’nun savaş planı savunma esasına ve sınır yakınlarında bölgesel saldırı harekatlerina girişmek üzere düzenlendiğini söyleyen Doç. Dr. Nuri Yazıcı, “Osmanlı kuvvetlerinin de ilk kararı savunmada kalmaktı, 2 Ağustos 1914 tarihli seferberlik emrine göre, ordunun görevi Rusların ilerlemesini engellemek, kuvvet çekmeleri halinde taarruz ederek bunları durdurmaktı. Türk kuvvetleri Erzurum ve çevresini güçlü bir şekilde elde tutmak ve gerektiğinde Ardahan-Batum istikametinde taarruz etmek durumundaydı. Bunun için de önce Sarıkamış’taki Rus kuvvetlerini yenmek gerekiyordu.” şeklinde konuştu.

Ruslarla ilk temasın sağlandığı 1. Köprüköy Muharebelerinden beklenen sonucun elde edilmemesi üzerine Başkomutan Enver Paşa tarafından Hasan İzzet Paşa’ya bir taarruzla Rus kuvvetlerinin yok edilmesi emredildiğini söyleyen Nuri Yazıcı, 2. Köprüköy muharebeleri diye adlandırılan bu muharebelerde Osmanlı kuvvetlerinin Rusları durdurmayı başardığını ve Rus kuvvetlerinin Azap bölgesindeki eski mevzilerine kadar çekildiğini ifade etti. Geri çekilen Rus ordusuna taarruz etmeyen Hasan İzzet Paşa eleştirilerek, Alman Başkomutanlığı’nın etkisi ile Doğu Cephesi’nde Rusların imhasını hedef alan büyük ölçüde kuşatıcı bir taarruza karar verildiğini katılımcılarla paylaşan Yazıcı, Osmanlı askerinin donanım yetersizliği ve soğuk hava şartlarından dolayı bu Harekatın başarısızlıkla sonuçlandığını ve 30 bini aşkın askerimizin donarak öldüğünü ifade etti.

Ahmet Fevzi Paşa’nın da 9. Kolordu Komutanı olarak Sarıkamış Muharebeleri’nin ilk bölümü olan Köprüköy ve Azap Muharebelerinde görev aldığını ve başarılar gösterdiğini söyleyen Doç. Dr. Yazıcı, kişilik olarak ihtiyatlı kişiliğe sahip Ahmet Fevzi Paşa’nın harekatın sakıncalarını dile getirdiği için emekliliğe sevk edildiğini katılımcılarla paylaştı. İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilen Ahmet Fevzi (Big)  Paşa’nın mezarının kaybolduğunu ve yaptığı çalışmalar sonucunda ortaya çıkarabildiğini dile getiren Doç. Dr. Nuri Yazıcı, her Sarıkamış Harekatı yıl dönümlerinde yakınları ve öğrencilerle birlikte Sarıkamış kahramanı Ahmet Fevzi Paşayı mezarı başında andıklarını söyledi.