Basın Temsilcileriyle Buluşan Rektörümüz 2019 Yılını Değerlendirdi

Oca 09

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında Düzce’de faaliyet gösteren basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Üniversitemiz açısından 2019 yılıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Programa; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İdris Şahin ve Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, Üniversitemiz Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Genel Sekreterimiz Hasan Sadi Ateş ile Üniversitemiz İletişim ve Tanıtım Koordinatörü Öğr. Gör. Duygu Özdemir Cömert ve basın mensupları katıldı.

“Düzce’ye Hatırı Sayılı Eserler Bırakmak İçin Gayret Ediyoruz”

Tüm basın mensuplarının Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar; başarılarıyla, fiziksel yapılaşmasıyla, ihtisaslaşma faaliyetleriyle iz bırakmaya çalıştıklarını ifade ederek Düzce’ye hatırı sayılı eserler bırakmak için gayret ettiklerini dile getirdi.

“Çocuk Acil Servisi’ni Ayrı Binada Yapılandıran Tek Üniversite Hastanesiyiz”

Düzce Teknoloji Transfer Ofisi bünyesinde kuracakları Ticarileşme birimi ile buluşları ticarileştirerek Düzce için değere dönüştüreceklerini söyleyen Rektörümüz, bu açıdan Düzce’ye daha fazla yatırımcı çekebileceklerine işaret etti. Sağlık alanında da önemli ilerlemeler kaydettiklerini belirten Rektörümüz; Çocuk Acil Servisi’ni ayrı binada yapılandıran tek Üniversite Hastanesi olduklarını, Hastanemiz bünyesinde Organ Bağışı Birimi ve Organ Nakil Merkezi ile Uluslararası Sağlık Turizmi Hasta Birimi kurduklarını sözlerine ekledi.

Türkiye’nin En Büyük Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi Üniversitemizde

Türkiye’nin en büyük Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’ni hayata geçirdiklerini dillendiren Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Merkezde klinik araştırmalar ve laboratuvar çalışmalarının yapıldığını söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın onay verdiği 15 tür Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp uygulamalarının 10 tanesinin, bu Merkezde sertifikalı olarak uygulamasının ve eğitiminin yapıldığı bilgisini paylaşan Rektörümüz, Merkezin sağlık turizmine çok önemli katkılar yapacağının altını çizdi.

Üniversitemizin yapılaşma çalışmalarından da bahseden Rektörümüz, 2019 yılında Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi, Tıp Fakültesi Ek Derslik Binası ve Kağıt Hamuru Tesisi’nin yapımının tamamladığını, Orman Fakültesi’nin tadilatı ile Hastane otopark ve çevre düzenlemesinin gerçekleştirildiğini ifade etti.

Devam eden yatırımlar hakkında da açıklamalarda bulunan Rektörümüz, Botanik Bahçesi’nin görsel olarak kendini göstermeye başladığını belirtti. İçinden şelaleler akacak olan, biyolojik göleti, endemik ve süs bitkileriyle Botanik Bahçesi’nin çok önemli bir yaşam alanı olacağını söyledi. İlahiyat Fakültesi Camii, Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun yapımının devam ettiğini dile getiren Rektörümüz, İlahiyat Fakültesi binasının planlanan yatırımlar arasında olduğunu kaydetti.

Son 4 Yılda Üniversitemizin Farklı Alanlardaki Performansında Dikkat Çeken Artışlar

Son 4 yılda genel bütçeyi yüzde 57, toplam kapalı alanı yüzde 35, öğrenci sayısını, öğrencilere verilen desteği ve hastane performansını yüzde 30, öğretim üyesi sayısını yüzde 20 artırdıklarına dikkat çeken Rektörümüz, Üniversitemizin; Açık Kapı, Temiz Kampüs, Açık Kampüs, Açık Ders, Açık Mutfak, Açık Kürsü ile yeni uygulamaya başlayan Logo Günü, Müzik Durağı Kampüste ve yayın hayatına başlayan Radyo Düet hakkında bilgiler paylaştı.

“Düzce’nin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi Olmasını İstiyoruz”

Son olarak ihtisaslaşma sürecinden söz eden Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, 5 yıllık programın 3. yılında olduklarını söyledi. Bu programla Düzce’nin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi olmasını istediklerini vurgulayan Rektörümüz, atıklardan katma değerli ürün üretimi noktasında önemli mesafe kaydettiklerini söyledi. Üniversitemizin markalarının tescillendiğini belirten Rektörümüz, önümüzdeki günlerde kendi markasını lisanslamış olan ilk üniversite olacaklarını da sözlerine ekledi. Program, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.