Üniversitemizden Diyabetli Çocuklar ve Ailelerine Uzaktan Diyabet Eğitimi

Nis 09

Üniversitemiz Çocuk Endokrin Diyabet Merkezi, ülkemiz ve dünyada sıkça görülen COVID-19 hastalığıyla ilgili tedbirler kapsamında diyabetli çocuklar ve ailelerine yönelik uzaktan diyabet eğitimini başlattı.

Ülkemizde COVID-19 salgını nedeniyle vatandaşlarımız, acil durumlar dışında evde kalarak kendilerinin ve toplumun sağlığını koruyor. Kronik hastalığı olanlar ise hastalığı kontrol altındaysa rutin muayenelerini erteliyor.

Bu önlemler çerçevesinde Üniversitemiz Çocuk Endokrin Diyabet Merkezi, diyabetli çocukları riske atmamak için rutin kontrollerini bir süre ertelerken, uzaktan iletişimle danışmanlık desteğini arttırarak sürdürüyor.

Eğitimin diyabet tedavisinde önemli rol oynağına dikkat çeken Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu, “Buradan hareketle biz de okulların yaptığı gibi uzaktan eğitime geçmeyi kararlaştırdık. Önce insülin pompası kullanıcıları ile başladığımız eğitim, yakında diğer diyabetliler için de devam edecek. Her seferinde 14 kullanıcının katılabildiği birer saatlik oturumlara, diyabet ekibi ve firmanın teknik destek ekibinden kişiler ile genelde bir anne ve çocuktan oluşan ortalama 10 aile katılıyor. Hem sunum, hem soru-cevap, hem de tartışma olanağı sağlayan bu oturumların beşincisi yapıldı. Eğitimciler hariç 100’e yakın kişi katıldı. Bu uygulamanın yalnız ülkemizde değil, dünyada da COVID-19 salgını sırasında ilk örnek olduğu, firmanın global ağında teyit edilmiş olup, ülkemizde başka merkezler de bu uygulamayı bizden sonra denemeye başlamışlardır.” şeklinde konuştu.

Eğitime katılanlar, kendilerine bu fırsatı sunan Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu ve ekibine teşekkür etti.