Ortadoğu Heyetinden Üniversitemize Ziyaret

Oca 22

27-30 Haziran 2018 tarihleri arasında İstamonu Fuarcılık Limited Şirketi tarafından, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan “Batı Karadeniz Turizm Tanıtım ve İşbirliği Fuarı” kapsamında bölgesel işbirliği toplantıları yürüten Ortadoğu heyeti, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç’i ziyaret etti.

Ziyarette; Lübnan Eğitim Bakan Müsteşarı ve Basın Konseyi Başkanı Albert Chamoun, Uluslararası Üniversiteler Birliği Başkanı Dr. Mohamad Kheir Algabbani, İstamonu Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Karadeniz, BAKAF Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Ömer Kızılboğa, Ürdün Turizm Seyahat Acenteleri Birliği eski Başkanı ve Imc Tourism Pr Agency Kurucusu Dr. Mohamad Qawasmi ve eşi Chiraz Bhir Rise, Travel Firma sahibi Mehmet Kizilboga ve Mkc Turizm Koordinatörü Hala Attar, İstamonu Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Gözde Yüksel ile Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanı Reşat Ekinci ve Dış İlişkiler Koordinatörü Uzman Mehmet Mert Kaleci yer aldı.

İstamonu Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Karadeniz’in BAKAF Fuarı hakkında bilgilendirme yaptığı toplantıda, Türkiye’nin ilk bölgesel fuarı olarak hayata geçecek BAKAF ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Batı Karadeniz Bölümü’nde yer alan Düzce, Bolu, Çankırı, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu ve Sinop illerinin tanıtımının gerçekleştirileceği BAKAF organizasyonu ile ülkemizin kalkınmasında etkin rol oynayan bu bölgenin potansiyelinin açığa çıkarılmasının hedeflendiği ifade edildi.

8 ilde bulunan üniversiteler ile projeler yürütmek isteyen heyet temsilcileri, bölgede bulunan üniversiteler arasında uluslararası işbirliklerini arttırarak bölgenin ve üniversitelerin eğitimine ve turizmine katkıda bulunmayı hedeflediklerini ifade etti. BAKAF fuarında Lübnan’dan 45’i aşkın üniversitenin yer alacağını belirten konuk heyet,  Lübnan Eğitim Bakanlığı’nın fuarda düzenlenecek seminerlere destek vereceğini dile getirdi.

Bölgedeki kurum ve kuruluşlar ile özel müteşebbislerin katkı ve katılımlarıyla gerçekleştirilecek ve 8 eşsiz ilimizin tanıtımının yapılacağı Batı Karadeniz Turizm Tanıtım ve İşbirliği Fuarı’nda, üniversitelerin, yerel yönetimlerin, kalkınma ajanslarının ve kurumların faaliyetlerini tanıtmaya yönelik paneller düzenleneceği ifade edildi. BAKAF 2018 ile Batı Karadeniz Bölümü’nde yer alan 8 ilin zirai, sınai ve ticari faaliyetlerin gelişmesine yönelik çalışmaların yatırımcılara doğrudan aktarılma imkanı sağlayacağı da vurgulandı.

Toplantının sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç tarafından konuk heyete, Üniversitemizi tanıtan hediyeler takdim edildi.