Tek/Çift Sınavı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1.  Sadece tek dersi ve stajı kalan öğrenci tek/çift ders sınavına girebilir mi?

Öğrenci staj dersine hiç kayıtlanmamış ise tek/çift ders sınavına girme hakkı yoktur. Ancak öğrenci daha önce staj dersini alıp "YZ" notu almış ise tek/çift ders sınavına başvuruda bulunabilir. Tek/çift ders sınavına kadar staj dosyası, mülakat vb. işlemleri tamamlayıp, tek/çift sınavına başvuranlar başardıkları takdirde mezun olabilir.

2.   İki dersi ve stajı kalan öğrenci tek/çift ders sınavına girebilir mi?

Giremez.

3.   Dönem başında Katkı Payı/Öğrenim Ücreti ödememiş, ders kaydı yapmamış öğrenci, aynı dönemin sonunda yapılacak tek/çift ders sınavına girebilir mi?

İlgili yönetim kurulu kararı ile öğrenci Katkı Payı/Öğrenim Ücreti ödeyip tek/çift ders sınavına girebilir.

4.   Güz dönemi sonunda yapılacak tek/çift ders sınavına bahar dönemine ait ders/dersler için veya bahar dönemi sonunda yapılacak tek/çift ders sınavına güz dönemine ait ders/dersler için sınava girilebilir mi?

Her yarıyıl başında en çok iki dersi kalan öğrenci yarıyıl başında Katkı Payı/Öğrenim Ücretini ödeyerek ders kaydı yapmak sureti ile dönem sonunda bölüm başkanlığına başvurarak tek/çift ders sınavına girebilir. Dönem başında ders kaydı yapmayan ve Katkı Payı/Öğrenim Ücretini ödemeyen öğrenciler ilgili bölüm başkanlığına başvurmak ve İlgili yönetim kurulu kararı ile Katkı Payı/Öğrenim Ücretini ödemek sureti ile dönem sonunda tek/çift ders sınavına girebilirler.

5.   Bir dersi FF veya FD olup, diğer dersi DVZ olan veya hiç alınmamış dersler için, tek/çift sınav hakkı verilebilir mi?

Yarıyıl içinde bir dersin devam şartını yerine getirmeyen öğrencilere, DVZ notu verilir. Bu öğrenciler, yarıyıl sonu ve tek/çift ders sınavına alınmazlar. Hiç alınmamış dersler için tek/çift ders sınav hakkı verilmez. Bu koşullar her iki ders içinde sağlanmalıdır.

6.   Tek/çift ders sınavına girmek isteyen öğrenci aynı dersler için ders kaydı yapması gerekir mi?

"Tek/Çift Ders Sınavları (Güz) ", Güz Dönem sonunda,

"Tek/Çift Ders Sınavları (Bahar)", Bahar Dönem sonunda ve

"Tek/Çift Ders Sınavları (Yaz Okulu ve Staj sonu)”, Yaz okulu ve yaz stajı sonunda" olarak tanımlanmıştır.

Harç ücretinin ilgili dönemde yatırdığı takdirde ders kaydı yapmasına gerek yoktur ve ilgili dönemin sonundaki sınavı bekler. Ancak Tek/Çift ders sınavlarında derslerini geçememeleri ihtimalini de düşünerek ders kaydı yapmaları önerilir. Aksi takdirde tek/çift ders sınavı öncesinde ders geçme şansı olamaz ve tek/çift ders sınavında başarısız 1 dersi olursa mezun olamaz ve bir sonraki dönem için harç ücreti yatırarak ilgili dönemin sonundaki sınavı beklemesi gerekir.

7.   Tek/çift ders sınavı için başvuru tarihleri ve sınav tarihleri ne zamandır?

Bölüm web sayfamızdaki akademik takvim içerisinde yer almaktadır. Bazen akademik takvimde güncelleme yapılabildiğinden kontrol etmeniz önerilir.

8.   Tek/çift ders sınavlarının mazeret sınav hakkı var mıdır?

Tek/çift ders sınavlarının mazeret sınav hakkı yoktur.