Tanıtım

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü, 2008 yılında kurulan Mühendislik Fakültesi'nin bir bölümü olarak, 2010-2011 akademik yılında, ingilizce hazırlık sınıfı ile eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamıştır.

Bölümün temel hedeflerinden biri 8 yarı yıllık eğitim-öğretim süresince kazandırdığı analitik düşünebilme yeteneği ile ulusal ve uluslararası düzeyde teorik ve uygulamalı alanlarda mesleğini icra edebilecek Elektrik-Elektronik Mühendisleri yetiştirmektir.

8 yarı yıllık ders programında derslerin %25'i ise seçmeli ders olarak okutulmaktadır. Program içeriğinde;

  1. 1. Elektrik makinaları
  2. 2. Elektrik tesisleri
  3. 3. Devreler ve sistemler
  4. 4. Elektromanyetik alanlar ve mikrodalga tekniği
  5. 5. Elektronik
  6. 6. Haberleşme

 

olarak 6 anabilim dalı bulunmaktadır. Seçmeli hazırlık sınıfı ve 4 yıllık lisans programını başarı ile tamamlayan öğrencilere Elektrik-Elektronik Mühendisi olduğunu gösteren lisans diploması verilir.

Mezunlar, enerji üretim-iletim-dağıtım-tüketim, elektromekanik, güç elektroniği, haberleşme, elektromanyetik, kontrol sistemleri ve otomasyon gibi alanlarda faaliyet gösteren kurumlarda istihdam edilebilirler. Ayrıca, tasarım, projelendirme, satış temsilciliği, danışmanlık, müşteri hizmetleri ve ilişkilerine dayalı işlerde ve ar-ge & ür-ge faaliyetlerinde çalışabilirler.