Staj Bilgi Sayfası

Staj Bilgi Sistemi için tıklayınız.

Mühendislik Fakültesi Staj Duyuru sayfası için tıklayınız...

DUYURU:

  • Bölümümüzde staj dersleri sadece GÜZ DÖNEMLERİNDE açılmaktadır.
  • Staj yapacak öğrenciler aşağıdaki “pdf” dosyasında belirtilmiş olan ilgili maddelere uymak zorundadır. Bu dosya içerisinde yapılması zorunlu tüm durumlar belirtilmiş olup, bu maddelerin tamamı yerine getirilmediğinde başvuru iptal edilecektir.
  • Sisteme yüklenmesi istenilen gerekli tüm formlar staj web sayfasında mevcuttur.
  • Staj ile alakalı tüm duyurular için bu web sayfası dikkate alınacaktır.
  • Öğrenci staj yapacağı tarihten en geç 10 gün öncesinde tüm işlemleri tamamlayarak Başvurusunu yapmış olmalıdır.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

STAJ SÜREÇLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GEREKLİ BELGELER:

Form 1a (staj tarihlerini yaz staj tarihleriyle güncelleyiniz)

Form 2 (Öğrenci staj sicil fişi) 

Forma 3a (İşveren staj değerlendirme anketi)

Forma 3b (Öğrenci staj  değerlendirme anketi)

Staj Zorunluluk Belgesi (E-İmzalı)

Staj Zorunluluk Belgesi (Yukarıdaki E-İmzalı belge herkes için geçerli bir belgedir. Bu belge ise kişiye özel olarak firma isterse imzalatılmalıdır. Çoğu firma yukarıdaki belgeyi yeterli bulmaktadır.)

Staj Defteri Hazırlama Klavuzu 

Staj Defteri için Antet

EEM Bölümü Stajlarla İlgili Şıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları

Okul dönemi boyunca kaç staj yapmamız gerekir?
- Her biri 25 iş günü olarak belirlenen Staj I ve Staj II derslerini başarı ile tamamlamanız gerekmektedir.

Nerelerde staj yapabiliriz?
- Staj I dersi için yapacağınız stajın en az bir elektrik mühendisi istihdam eden işletmelerde yapmanız sizler açısından daha faydalı olacaktır. yerin size faydalı olacağını düşündüğünüz ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği alanında en az 1 mühendisin çalıştığı bir yerde yapabilirsiniz. Unutmayınız ki staj yerleri mesleğinizin ilk deneyimleri ve ilk tecrübeleri olacaktır. Mezun olduğunuzda size referans ve tecrübe kaynağı olabilir.

Bölümümüz bize staj yeri ayarlıyor mu? Staj yeri nasıl bulabilirim?
- Öğrencilerin staj yerlerini kendileri ayarlaması gerekir, fakat hocalarımızdan destek alabilirsiniz. Bazı şirketler online staj başvurusu alırken bazı şirketler bireysel başvuru almaktadır. Şirketlerin büyük bölümü mayıs ayı sonuna kadara staj başvurularını sonlandırırlar, fakat sürekli staj başvuruş kabul eden şirketlerde vardır.

Ders kayıtlarında staj dersini almalı mıyım? Staj dersini almadım ama stajımı ve diğer derslerimi tamamladım mezun olabilir miyim?
- Staj notlarının girilebilmesi için ders kayıt döneminde acılan staj derslerinin alınmış olması lazım, aksi halde stajınız tamamlanmış olsa dahi not girişi yapılamaz (mezun durumunda iseniz mezun olamazsınız). Normal dönemlerde ders alarak ilerleyen öğrenciler yaz döneminde stajlarını yaptıktan sonraki güz döneminde staj dersini alır ve o dönem içerisinde yaptığı stajın notu girilir.
Mezun olabilmeniz için transkriptinizde iki staj dersinin gözükmesi gerekmektedir.

Bir şirketle konuşarak staj yeri ayarladım, şimdi ne yapmalıyım, hangi evrakları doldurmalıyım?
- Bölüm web sayfamızda yer alan staj akış diyagramına bakarak ilgili evrakları doldurarak süreci başlatabilirsiniz.

Stajlar ne zaman yapılır? Dönem içerisinde veya ara dönemde staj yapılır mı?
- Her yıl yaz dönemi staj yapılacak tarihler bölümüz internet sitesinden ve fakültemiz internet sitesinden  (mf.duzce.edu.tr) ilan edilir. Bu dönemlerden birinde staj yapılabilir.Eğer yaz okulunda ders alıyorsanız yaz okulu süresince staj yapılamaz.

- Okulunun bitmesi için en fazla 4 dersi (staj dersleride dahil) kalan öğrenciler güz ve bahar dönemi içerisinde staj komisyonunun onayı ile stajlarını yapabilirler. Dönem içerisindeki staj tarihleri için staj komisyonundan bilgi almalısınız.

- Dönem arasında staj yapılmaz. Dönem içerisinde yapacağınız stajlar dönem arasına sarkmamalıdır. 

Staj süresince nasıl davranmalıyım? Mesleki bilgim olmadığı için fiili iş yapabileceğimi düşünmüyorum, nasıl bir yol izlemeliyim?
- Staj süresince mümkün mertebe meraklı davranarak fiili bir iş yapamayacak olsanız bile mühendislik faaliyetlerinin işleyişi ve teknik işler gözlemlenerek/sorularak/araştırılarak öğrenilmeye çalışılmalıdır.

Resmi günlerde veya hafta sonları staj yapılabilir mi?
- Resmî tatillerde staj yapılamaz, yapılan stajlar değerlendirmeye alınmaz. Eğer iş yeri cumartesi günleri çalışıyorsa cumartesi günleri de staj yapılabilir.

Staj I ve II’ yi aynı şirkette yapabilir miyim?
- Staj I üretim Staj II Ar-Ge stajı olarak yapılması gerektiği için aynı iş yerinde yapılırsa farklı birimlerde yapılması tavsiye edilir. Mesleki deneyim kazanmak için stajların farklı iş yerlerinde yapılması tavsiye edilmektedir.

Staj değerlendirmesi nasıl yapılıyor, nelere dikkat ediliyor?
- Staj değerlendirmesi bölümümüz staj komisyonlarınca yapılmaktadır. Değerlendirmede staj defterinin düzeni, defterin içeriği ve stajdan sonra yapılan mülakat dikkate alınarak değerlendirme yapılır.


Staj defterinin içeriği nasıl olmalıdır? Resim ekleyebilir miyim?
- Staj defterine her gün yapılan /öğrenilen/araştırılan teknik işler detaylı bir şekilde yazılmalıdır. Fiili olarak bir iş yapılmadıysa teorik olarak size anlatılan ve/veya sizin araştırdığınız konular yazılabilir. Gerektiği takdirde resim, fotoğraf v.b. görseller eklenebilir. Bir gün boyunca yapılan işi sadece bir iki satırla özetlemeyiniz, teknik ayrıntıları yazınız.

Staj defteri doldurulurken bir şablona uymamız gerekir mi? Herhangi bir şekilde defteri doldurmamız yeterli midir?
- Staj defteri doldurulurken bölüm web sayfasında verilen Staj Defteri Hazırlama Klavuzu ve Staj Defteri için Antet dökümanlarında belirtilen kurallara uygun ve eksiksiz doldurulmalıdır. Bu dökümanlarda ayrıca staj defterinin nasıl ciltleneceği de belirtilmiştir.

Stajın değerlendirilmesinin sonucunda stajımın bazı günleri eksik sayılabilir mi?
- Staj değerlendirmeleri staj komisyonunca yapılır. Komisyon değerlendirmesi sonucunda stajın tamamını veya bir kısmını sayılmayabilir.

Staj dersini aldım ve stajımı yaptım fakat staj dersi transkriptimde görünmüyor, ne yapmalıyım?
- Eğer staj dersini aldıysanız ve transkriptinizde gözükmüyorsa tıpkı diğer derslerde olduğu gibi danışmanınızla iletişime geçiniz. Staj komisyonunun staj dersi ekleme ve silme yetkisi yoktur.

Staj dersini ne zaman, hangi dönem almalıyım? 
- Staj derslerini Yaz döneminde staj yaptıktan sonra almalısınız. Eğer Staj dersiniz YT olmadıysa önünüzdeki ilk güz döneminde dersi tekrar almalısınız.