Heykel

Nesne olarak heykel; geleneksel ve çağdaş malzemelerin dışında fotoğraf, video, bilgisayar, performans, enstalasyon ve ses unsurunu da kapsayarak nesnenin geleneksel sınırlarını genişletmiştir.

Heykel sanatına eklenen yeniliklerin getirdiği felsefi anlayış ve heykelin yeni uygulama alanları heykel sanatının çağdaş formunu oluşturmuştur.Bu yeni anlayış Plastik Sanatlar alanında eğitim veren ve bu konuda  öncülük eden bazı üniversitelerin bölüm adlarına ekleme yapmalarına neden olmuştur

Heykel sanatının geniş yelpazesi diğer bölümlerin de kullanım yörüngesine girdiği kadar diğer bölümlerde heykel sanatının eğitim programına girmiştir. Plastik Sanatlar alanında eğitim veren diğer bütün bölümler de heykel bölümü için geçerli olan değişim sür Heykel sanatının geniş yelpazesi diğer bölümlerin de kullanım yörüngesine girdiği kadar diğer bölümlerde heykel sanatının eğitim programına girmiştir. Plastik Sanatlar alanında eğitim veren diğer bütün bölümler de heykel bölümü için geçerli olan değişim sürecini yaşamış, günümüz  sanat formunun oluşturulmasında ki ortak paydadır.

Heykel uygulamalarında öğrencilerin yaratıcılık ve  yorum yeteneklerini geliştirecek    temel teknik bilgilerin aktarımı. Teorik araştırmalar  ve pratik uygulamalarla  heykel sanatında  güncel ve geçmiş kültürel birikimin  öğrencilere kazandırılması amaçlanmaktadır.

Heykel Sanatçılığı, anıtsal ve mimari uygulamalar, çevre tasarımcılığı, özel sanat eğitimciliği, sanat danışmanlığı, üç boyutlu  tasarım-uygulama alanları, 3B modelleme, animasyon,  sinema-tv ve sahne dekoratörlüğü-özel efektler gibi alanlarda çalışma olanakları  vardır.

Heykel Bölümü 2016-2017 eğitim-öğretim yılında ilk öğrencilerini almıştır.

Bölüm Ders İçerikleri İçin Tıklayınız.