Hipnoz

HİPNOZ  

  • Hipnoz ve diğer adıyla hipnoterapi, hipnotist tarafından verilen telkinlere cevabın diğer kişideki algılama, hafıza ve istemli hareketlerindeki değişiklikleri kapsayan sosyal ve bilişsel bir etkileşimdir. Bilinçli halde iken bilgi yargılamadan kabul edilmezken hipnoz halinde bilinç ve bilinçaltı arasındaki sınır aşıldığından telkin kabul edilir. Hipnoz halindeki bu iyileştirici telkinleri kullanmaya hipnoterapi denmektedir. Günümüzde klinik hipnoz genel anesteziye alternatif değil tamamlayıcı olarak sporadik vakalarda kullanılmaktadır. Doğumdaki ağrıda, akut ağrıda, kronik ağrıda, invaziv vasküker veya renal girişimsel işlem ağrısında hipnoz tedavisinden yararlanılmaktadır. Son zamanlarda telkinler ve dikkatin yoğunlaşması, ağrı algılaması ve ağrı yolağını ölçülebilir bir şekilde değiştirdiğinden anestezide bilinçli sedasyon öne çıkmış ve hipnoza olan ilgiyi artırmıştır. Ayrıca sigara bağımlılığından kurtulmada, obezite tedavisi ve yeme alışkanlıklarının değiştirilmesinde ve başka davranış-düşünce değişikliği gerektiren birçok durumda başarı ile kullanılmaktadır.

Kaynaklar 

Özgök A, Hipnoz ve Anestezi, Anestezi Dergisi 2013; 21(1):11-16.

Juel J., Abrahamsen R., Olesen S. S., Drewes A. M., A pilot-study of hypnotherapy as complementary treatment for pain in chronic pancreatitis, Journal of Complementary and Integrative Medicine, 2018;15(4).

Lic Alejandra Mazzola, María de Luján Calcagno, Angela Obdrzalek, Julio H Pueyrredón, Sol Cavanagh, Pablo Shubaroff, Maria T Goicochea, Analia Procopio, Maria L Daud and Fernando Salvat, Hypnosis for Chronic Pain Management, Journal of Physiotherapy & Physical Rehabilitation, 2017;2:1.