9.12.2021

Geleceğin Sağlık Profesyonelleri GETAT Uygulamalarını Yerinde Görerek Yeni Ufuklar Kazandı

Geleceğin Sağlık Profesyonelleri GETAT Uygulamalarını Yerinde Görerek Yeni Ufuklar Kazandı

Ülkemizin alanında ilk öğrenci topluluğu olan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Öğrenci Topluluğu, Üniversitemiz bünyesinde bulunan Türkiye’nin en büyük GETAT Merkezi’ne ziyaret programı düzenledi.

Programa, 100'ün üzerinde Tıp Fakültesi ile Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü öğrencileri katıldı. Altı grup halinde geziye davet edilen öğrencilerimize, Öğr. Gör. Dr. Nisa Sipahi tarafından Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı büyük araştırma laboratuvarları tanıtıldı. DÜGETAM Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Kaya ve Dr. Öğr. Üyesi Abdulkadir Kaya tarafından ise gönüllü katılımcılar üzerinden hacamat, hipnoterapi, akupunktur, ozon terapi ve hirudoterapi gibi GETAT yöntemlerini uygulamalı olarak gösterildi. Öğrencilerimiz, eğitim sisteminde bulunmayan GETAT uygulamalarını yerinde görerek yeni ufuklar kazandı

Merkezdeki uygulamaların klinik ve analitik çalışmalarla desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yöntemlerine ilişkin bilgi ve birikimlerini aktardıktan sonra katılımcılardan gelen soruları cevaplandırarak teşekkürlerini iletti.

Gezi programı sırasında topluluğun amaçlarına değinen Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Öğrenci Topluluğu Başkanı Abdullah Yılmaz, bir bilim insanının önyargılı olmaması, geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın öğrencilik döneminden itibaren tanınması gerektiğini belirterek katılımcılara ve emeği geçenlere teşekkür etti.