Kadın Akademisi (2014)

Doğu Marmara Üniversiteleri Kadın Araştırma ve Uygulama Merkezleri arasında yapılan işbirliği protokolünün ilk meyvesi olarak hazırlanan MARKA ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından desteklenen Kadın Akademisi projesinin ilki Sakarya Üniversitesi ev sahipliğinde ve koordinasyonunda Kırkpınar Uygulama Oteli’nde gerçekleşti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek ve Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ında katılımıyla yapılan açılışın ardından 5 ilden katılımcı kadınlar proje ortağı Kadın Araştırma ve Uygulama Merkezleri üyesi kadın akademisyenler  eğitim faaliyetleri için Kırkpınar Uygulama Oteli’ne geçtiler. 14-16 Kasım 2014 tarihleri arasında 3 gün süren eğitimlerde kadınlar eğitim aldı.
Eğitimde 5 ilin katılımcısı kadınlara Sakarya Üniversitesi akademisyenleri tarafından girişimcilikten kadın sağlığına, çocuk beslenmesinden  blog oluşturmaya kadar çeşitli konularda eğitimler verildi.
Eğitimlere Düzce’den Hanife Gür, Ayfer Yüksel, Emine Gül, Kübra Taşkın, Derya Aksu ve Nuriye Conger çocuklarıyla birlikte katıldı. Katılımcıların yüksek memnuniyeti önümüzdeki yıl yapılacak faaliyetlerin Düzce Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından üstlenilmesiyle daha da arttı. Pek çok konuda yoğun bir eğitim alan kadın katılımcılar, proje faaliyetlerinin sürdürülmesini ve yeni programlara da davet edilmeyi istediklerini vurguladılar. Katılımcılar, üç günün sonunda “Kadın Akademisi Katılım Belgesi” aldılar.